ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/7/22 4:30 PM

Пешачењето во зима е пола здравје

Иако студот и ниските температури често не оправдуваат да се затвориме во куќата и да го поминеме викендот под ќебе, придобивките од зимското пешачење, како за менталното, така и за физичкото здравје, се толку големи што откако ќе го прочитате овој текст се надеваме дека креветот некое попладне ќе го замените со прошетка во која ниските температури нема да ве спречат.

Свежиот воздух и движењето, а можеби и малку сонце се добри за здравјето и расположението. Но, пред да почнеме да пишуваме за придобивките од зимското пешачење, важно е да напоменеме дека треба добро да се подготвите за тоа.

*За почеток – облечете неколку слоеви облека за да можете да се прилагодите на моментите кога се загревате или ладите. Исто така, би било добро горниот слој на облеката да биде отпорен на вода и ветер, како и да има рефлектирачки елек, особено ако вашето одење оди во ноќ.

*Исто така, не заборавајте ги ракавици, доколку е потребно ставете два пара на рацете за да ги загреете рацете. Кога ќе се загреете, најлесно е да извадите еден пар. И не шетајте со рацете во џеб бидејќи на тој начин влијаете на вашата рамнотежа.

*Покријте ја главата со капа, а лицето и вратот покријте ги со марама. Погрижете се чевлите за зимски прошетки да ви бидат топли, водоотпорни и да не се лизгаат, бидејќи мразот не е невообичаен во зима.

*Исто така, важно е во случаи на екстремен студ да ја планирате активноста однапред. Размислете што ќе правите надвор и колку долго планирате да останете или да пешачите и размислете за најбрзиот пат до дома во случај да ви залади. Носете вода и мобилен телефон со себе и ставете ги работите во ранецот.

*Ако пешачењето ќе ви стане зимска активност, не би било лошо да набавите стапчиња, особено ако вашиот избор ќе биде нерамен терен.

*И обидете се да најдете друштво кое ќе ве мотивира за прошетките да не бидат еднократна работа, туку редовна активност.

*Пред излегување внимавајте на температурите и ветерот, кој може да има измамен ефект бидејќи влијае на чувството на студ, а колку е посилен ветерот, толку е „пониско“ чувството од реалната температура на воздухот.

На пример, ако ветрот дува со брзина од 15 km/h, а температурата надвор е 10 степени Целзиусови, ќе се чувствува како осум. Ако дува ветер со иста температура со 100 km/h, ќе биде 4.

ПРИДОБИВКИ ОД ШЕТАЊЕТО ВО ЗИМА

А сега да преминеме на придобивките што зимското пешачење ги има врз вас и вашето здравје:

Замена на креветот со прошетка

Пешачењето е евтино и лесно. Овие две работи нека бидат вашиот прв поттик да го замените вашето попладне со лежење на кревет.

Уште подобар поттик да се фрлите во пешачење е фактот што научниците исто така виделе цела низа придобивки од само 150 минути физичка активност неделно, која може да биде умерена или напорна, во зависност од вашите можности.

Согорување на калории

Одење на пониски температури ќе ви помогне да согорите повеќе калории бидејќи вашето тело работи понапорно за да остане топло. Едно истражување покажа дека времето поминато на ниски температури може да го зголеми согорувањето на калориите до 30 проценти.

Создавање здрава навика

Иако може многу брзо да се откажете од вежбањето во теретана, пешачењето е активност која го олеснува создавањето здрави навики – бидејќи додека пешачите, истовремено уживате во прекрасната природа и свеж воздух. И додека уживате во глетката, бројот на преземени чекори и согорените калории само расте.

Кога ќе почнете да пешачите, не би било лошо да следите колку време сте активни и колку чекори сте направиле бидејќи кога ќе имате увид во резултатите ќе ви се зголеми мотивацијата и желбата да ја продолжите активноста. Полека, оваа здрава активност ќе ви стане навика и дел од вашата рутина.

Подолг живот

Ако одвојувате 20 минути секој ден за брзо одење, значително ги намалувате шансите за прерана смрт. Ова го покажа студијата спроведена на Универзитетот во Кембриџ, во која беа опфатени 334 илјади возрасни Европејци. Скромното зголемување на физичката активност е доволно за подобрување на здравјето и продолжување на животот.

Помага во борбата против депресијата

По празничниот сјај, многу луѓе доживуваат зимска депресија, а еден начин да се справите со неа е пешачењето. Имено, во случај на депресија, се препорачува да поминувате што повеќе време на отворено. Ако сте меѓу оние кои целосно потонале по празниците, прошетките нека станат дел од вашиот живот, по можност на убави локации, во природа, што ќе биде дополнителен плус.

Производство на витамин Д

Иако понекогаш имаме впечаток дека со денови не гледаме сонце во зима, тоа може да испари на ниски температури, а само 15 минути на сонце два до три пати неделно се доволни за производство на витамин Д. Изложеноста на сонце го стимулира производството од овој витамин, меѓу другото, важен за силни коски. Ова нека ви биде поттик секој сончев зимски ден да го искористите за прошетка.

Пешачењето е социјална активност

Шетањето на свеж зимски воздух е идеален начин за дружење со пријателите. Освен тоа, доколку шетате сами, сигурно ќе наидете на некои соседи, познаници со кои пријатно ќе се поздравите и разговарате. А денот веднаш ќе биде поубав.

Преземено од: https://zadovoljna.dnevnik.hr/
Фото: Shutterstock


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1