ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/6/22 5:55 PM

Рекордни 1.725 случи на ковид-19, двајца починати, оздравени 332 пациенти

Во последните 24 часа направени се 7.472 тестирања, а регистрирани се 1.725 нови случаи на КОВИД-19, починале две лица, а оздравени се 332 пациенти, информира Министерството за здравство согласно податоците од Институтот за јавно здравје.

Од новорегистрираните случаи во Скопје се 1028, Битола – 148, Прилеп – 112, Охрид – 61, Куманово – 52, Кавадарци – 43, Гевгелија – 32, Штип – 31, Струмица – 24, Тетово – 22, Гостивар – 21, Кичево – 20, Велес – 16, Кочани – 14, Делчево – 13, Крушево – 12, Струга – 10, Радовиш и Валандово – по 8, Ресен – 7, Неготино – 6, Свети Николе, Крива Паланка, Берово, Пробиштип и Македонски Брод – по 4, Кратово и Богданци – по 3, Виница, Демир Хисар, Македонска Каменица и Пехчево – по 2, Дебар, Демир Капија и Дојран – по 1.

Регистрирани сe 332 оздравени пациенти од: Скопје – 185, Битола – 27, Прилеп – 26, Кавадарци – 15, Велес и Ресен – по 11, Куманово – 9, Македонски Брод – 7, Охрид, Тетово и Кичево – по 5, Богданци – 4, Гевгелија, Штип, Струмица и Кочани – по 3, Делчево, Струга и Пробиштип – по 2, Гостивар, Радовиш, Валандово и Кратово – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се две починати лица: по едно починато лице од Скопје (66г) и Неготино (76г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 102196, Активни 4711
Куманово 13277, Активни 181
Тетово 11490, Активни 93
Прилеп 11126, Активни 490
Битола 9767, Активни 665
Гостивар 8129, Активни 54
Кавадарци 7615, Активни 269
Велес 7595, Активни 142
Охрид 6996, Активни 324
Штип 6852, Активни 133
Струмица 6405, Активни 183
Кичево 4381, Активни 92
Кочани 4152, Активни 63
Струга 3972, Активни 48
Гевгелија 3048, Активни 155
Неготино 2682, Активни 65
Свети Николе 2168, Активни 26
Крива Паланка 1988, Активни 43
Ресен 1941, Активни 109
Радовиш 1852, Активни 59
Делчево 1500, Активни 48
Берово 1488, Активни 12
Дебар 1462, Активни 4
Виница 1185, Активни 7
Пробиштип 1157, Активни 15
Валандово 1078, Активни 70
Кратово 794, Активни 5
Богданци 708, Активни 36
Демир Хисар 661, Активни 25
Крушево 630, Активни 30
Македонски Брод 556, Активни 29
Демир Капија 440, Активни 7
Македонска Каменица 432, Активни 8
Пехчево 363, Активни 4
Дојран 179, Активни 4.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1