ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/5/22 11:05 PM

Не е крај, постои уште една шанса за Ноле – На потег е неговиот адвокатски тим

Агонијата е завршена. Новак Ѓоковиќ треба да се врати во Србија!

“Му беше кажано да ја напушти земјата во текот на денот. Но, неговите адвокати се во процес на поднесување жалба. Не покажа на царина доволно докази за медицинско ослободување”, изјави Пол Сакал, новинар на австралискиот портал “The Age”.

Новак Ѓоковиќ осум часа беше задржан на аеродромот во Мелбурн, а на крајот не му беше дозволено да остане во Австралија и да се обиде да се бори за 21. Грен слем трофеј. Според информациите од Австралија моментално има само мали шанси тоа да не се случи.


Според некои извори, адвокатскиот тим на Ѓоковиќ има можност да поднесе жалба за да докаже дека без вистинска причина му било ускратено правото да се бори за 10. трофеј на Австралија Опен.
Засега не се знае дали Новак  веднаш ќе замине од Австралија или тој и неговиот тим ќе смеат да ги поминат следните денови во некој од хотелите во Мелбурн.

Се претпоставува дека за тоа време адвокатите на српскиот тенисер ќе поднесат жалба за да ја искористат последната шанса да му овозможат да игра на омилениот Грен слем. Новак Ѓоковиќ речиси сигурно ќе се жали, особено по тортурата која траеше осум часа и во која немаше можност да комуницира со други луѓе.

Додека траеше драмата, членовите на неговиот тим на аеродромот чекаа решение. Им било понудено да се преселат во хотел и да ја чекаат одлуката на властите во Австралија, но тие не сакале да го направат тоа.

Таква можност би можела повторно да им се понуди, додека за почетник е неизвесно дали може да оди во хотел или мора да ја напушти државата. Доколку одлета од Австралија, прашање е дали ќе има доволно време неговиот правен тим да победи и да ја поништи оваа одлука и тој да се врати во Мелбурн и да се подготви за турнирот!

Извор: mondo.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1