ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/5/22 8:40 PM

Луѓето кои грицкаат нокти имаат една заедничка особина, а не е нервоза

Како прво, грицкањето нокти е многу грдо и лоша здравствена навика.

Грицкањето на ноктите и кожата околу нив е прилично нехигиенска и лоша навика, но според истражувањето на д-р Кирон О’Конор од Универзитетот во Монтреал, оваа навика е поврзана со перфекционизам.

Различни стереотипи често се поврзуваат со грицкање нокти. Во истражувањето, психијатарот и неговите соработници ја испитувале карактерната особина зад овој чин.

Тие ги анкетирале испитаниците кои грицкаат нокти за нивните организациски способности и колку често се чувствуваат досадно, се чувствуваат лошо, иритирани, лути или страв.

Грицкање нокти – одраз на мазохизам?

Тие откриле дека луѓето кои се генерално нетрпеливи, лесно досадни или нервозни ќе ги грицкаат ноктите почесто. Се верува дека овие однесувања и особини се вкоренети во чувството од кое произлегува немирот и вознемиреноста и често се поврзуваат со перфекционизам, со потребата да се прилагоди и да се повтори дејството додека не се постигне совршенство во човечкиот ум.

О’Конор ги коментираше наодите: “Ние веруваме дека луѓето со вакво повторувачко однесување можат да бидат перфекционисти, што значи дека не можат да се опуштат и да ја извршуваат задачата со нормално темпо. Така тие се склони кон фрустрација, нетрпеливост и незадоволство кога прават „Не ги постигнуваат своите цели. Тие исто така доживуваат повисоко ниво на досада“.

Околината ги гледа перфекционистите како диви кои воопшто не се задоволни и не се откажуваат од целта додека не се целосно среќни.

Грицкањето нокти е штетно за здравјето

Сепак, овие луѓе всушност честопати страдаат од вознемиреност и незадоволство бидејќи никогаш не можат целосно да се опуштат, па им треба помош и охрабрување дека се е во ред.

Така, оваа врска помеѓу перфекционизмот и грицкањето нокти е сосема разбирлива, а во исто време, на луѓето кои ја имаат оваа непријатна навика можеби им е полесно да се ослободат од неа, а околината помалку да ги осудува поради тоа.

Извор: Б92.нет

Фото:  Shutterstock


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1