ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/5/22 6:57 PM

Се молев пред Света Петка да не се разведеме – Никола Роквиќ откри какви проблеми имал во бракот со Бојана

По смртта на неговиот татко Маринко, пејачот Никола Роквиќ реши да и каже на јавноста низ какви дилеми поминувал претходните години и колку вербата му помогнала во се.

Колку е посветен на верата, а колку верата му враќа, го почувствува на своја кожа, кога Бојана и тој размислуваа да се разведат.

– Пет години живееме на релација Србија-Америка. Трпи мојата работа овде, нејзината таму, па има кавги во врската. Рековме во еден момент дека ќе раскинеме. Ми беше тешко, а се мачевме многу. Потоа повторно ми се појави тоа чувство на убавина. После сфатив дека тоа е благодет. Внатрешен глас ми рече да продолжам да го читам Новиот завет. Го отворив Евангелието по Лука, раѓањето на свети Јован Крстител во Белград. Ја најдов на Централните гробишта. Одам таму и таму е кошулата на Света Петка. Два петока отидов да пеам со луѓе во црква. Се молев пред Света Петка и Свети Јован да Бог ме спои мене и Бојана, да ја немаме повеќе таа дистанца – изјави Никола во интервју кое никогаш не било поискрено.

Не знам зошто тогаш реков: „Боже, би сакала Бојана да е трудна, да се собереме на едно место и повеќе да не се разделуваме“. Во еден момент реков дека Бог постои само ако Бојана е бремена. Таа подоцна доаѓа од Америка и ми дава подарок. Додека го земав, под подарокот ми подаде во раката и тест за бременост. Тогаш бев шокиран! Не можев да кажам ни збор. Значи, Господ постои, а од друга страна ми се исполни големата желба. После неколку дена Бојана ми кажува дека сонувала жена во црно, дека дошла да и каже да не се грижи и дека се ќе биде во ред. Тогаш и кажав дека е Велики петок. Леона подоцна ни се роди на денот на Света Петка Трнова, а се крсти на Света Петка Српска – изјави тој во емисијата „Додека спијат ангелите“.

Извор: Блиц.рс

Фото: Владислав Митиќ, блиц.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1