ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/5/22 3:56 PM

Корона рекорд и денеска: Од 7.188 тестирања има 1.375 позитивни случаи

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 7.188 тестирања, а регистрирани се 1.375 нови случаи на ковид-19, од : Скопје – 852, Битола – 135, Прилеп – 70, Куманово и Кавадарци – по 38, Охрид и Штип – по 25, Струмица – 21, Ресен – 18, Тетово и Гевгелија – по 14, Неготино – 13, Гостивар, Велес и Радовиш – по 10, Валандово – 9, Пробиштип, Демир Хисар и Крушево – по 8, Кичево и Богданци – по 7, Делчево и Крива Паланка – по 6, Кочани – 5, Струга, Виница, Македонски Брод и Свети Николе – по 3, Дебар, Кратово и Пехчево – по 2.

Евидентирани се 217 оздравени пациенти, од: Скопје – 116, Охрид – 13, Прилеп – 12, Битола – 10, Струмица и Куманово – по 9, Кавадарци – 8, Гевгелија – 4, Велес, Штип, Кичево, Ресен, Крива Паланка и Берово – по 3, Струга, Валандово, Демир Хисар, Крушево, Македонски Брод и Делчево – по 2, Тетово, Кочани, Свети Николе, Радовиш Пробиштип и Богданци – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа има 2 починати лица:  од Скопје (75г) и од Кавадарци (61г), кои починале во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица од Мој Термин, пријавени се 2 лица, по едно лице од Тетово (84г) и Делчево (74г), починати на 28.12.2021 и 02.01.2022г. во домашни услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.626.464 тестирања, вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 228.540, на оздравени пациенти е 213.722, на починати е 8.000, а бројот на активни случаи изнесува 6.818.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1