ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/5/22 12:52 PM

Маската за лице од куркума го враќа младешкиот изглед на кожата

За да изгледате младешки, треба добро да се грижите за кожата на лицето, а не само да мислите на брчките. Сите дерматолози едногласно се согласуваат, но истражувањата и покажаа дека куркумата е многу моќен сојузник на затегнатото лице. Од овој зачин можете да направите квалитетна домашна маска за само неколку минути.

Потребни состојки: половина лажичка куркума, 1 лажичка јогурт, половина лажичка кокосово масло (може и маслиново, арган…)
Измешајте ги сите состојки и нанесете ги на исчистено лице. Оставете ја маската да делува 30 минути и потоа исплакнете. Треба добро да го измиете лицето со топла вода, тоник или сапун.

Куркумата одамна е ценет зачин и долго време неговата употреба не е ограничена само на подготовка на храна. Богата е со антиоксиданси и антибактериски својства, поради што е одлична состојка за кожата. Куркумата штити од УВ оштетување, ги отстранува акните, ја враќа еластичноста на кожата и младешкиот изглед. Куркуминот содржан во овој зачин е одговорен и за регулирање на воспалителните процеси на кожата.

извор: Informer.rs

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1