ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/5/22 11:41 AM

Меланија Трамп везе во светот на криптовалутите

По неодамнешното појавување во светот на бизнисот, кога во пресрет на новогодишната ноќ го продаде својот акварел во виртуелниот свет, Меланија Трамп реши да продолжи во таа насока. Решена да оди во светот на криптовалутите, поранешната прва дама на Америка сега ќе организира аукција на белиот шапка, што ја носеше за време на нејзината посета на Белата куќа на францускиот претседател Емануел Макрон и неговата сопруга Брижит во 2018 година.

Меланија веќе најави дека ќе ја лансира својата НФТ платформа. Незаменливите токени или НФТ е феномен заснован на крипто-технологија кој станува актуелен, а најчесто се работи за уникатни дигитални предмети. Секако, нејзиниот изглед е необичен, со оглед на тоа што поранешните први дами по завршувањето на мандатот најчесто се занимаваат со хуманитарни активности или пишување, пишува Си – Ен-Ен.


Но, Меланија има различни планови, па овој пат аукцијата е дел од нејзината иницијатива Би Бест со цел да донира одредена сума од продажбата на капи за стипендии за работа на компјутер за деца кои треба да ги напуштат згрижувачките семејства кога ќе станат полнолетни. Меланија одлучи да понуди бела капа со нејзиниот автентичен потпис, дизајнирана од Ерве Пјер, по почетна цена од 250.000 долари, што е приближно 1416 СОЛ, криптовалута во која може да се плати само оваа изложба. Аукцијата ќе трае до 25 јануари.

Извор: politika.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1