ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/3/22 7:06 PM

А од кралицата – кујнски крпи – Како купува и што подарува кралицата Елизабета?

Време е да подарување, да купуваме мали и големи подароци за нашите најблиски, но дали некогаш сте се запрашале како монарсите одат на новогодишен шопинг, бидејќи кралевите и кралиците се, на крајот на краиштата, обични луѓе кои сакаат да ги задоволат оние за кои се грижат. Дознајте како купува кралицата Елизабета.

Наместо кралицата да посетува стоковни куќи, кај неа доаѓаат стоковни куќи!

Куп каталози наредени на маса во дневната соба, импровизирана продавница поставена во една од собите на замокот во Виндзор и британската кралица Елизабета е подготвена да избере подароци за своето пошироко семејство.

Изборот на божиќни подароци за сите членови на кралското семејство, млади и стари, најблиски пријатели, достоинственици и најважните членови на неговиот персонал започнува во првите летни месеци, кога кралицата го прегледува списокот со повеќе од 600 примачи, составен од неа. личен секретар, Сер Едвард Јанг.

Но, од кралицата не се очекуваат стресни посети во продавниците во центарот на градот или долго шопинг преку Интернет: стоковните куќи едноставно одат кај неа.

Во интервју за британскиот магазин „Closer“, Пол Барел, познат поранешен батлер во служба на кралицата, а потоа Лејди Дијана, а сега коментатор на настаните поврзани со монархијата, го објасни начинот на пазарење на Елизабета.

Продавниците со „кралската гаранција“, печатот за одобрување на круната и испраќаат специјално печатени каталози, а филијала на познатата стоковна куќа „Џон Луис“ од улицата Оксфорд во Лондон поставува еден вид импровизирана продавница во аголот на резиденцијата, со сите производи што таа би ги сакала.

Кога Елизабет била во Виндзор, продавницата била поставена во една од салоните на замокот, малку користена дневна соба, која и овозможува на Елизабета да ја посети секогаш кога и одговара. Тоа обично го прави по вечерата, прецизира Пол Барел, околу десет навечер, кога е ослободена од обврските и може лежерно да погледне. Не сака да ја вознемируваат додека избира.

И што купува? Дали би очекувале нешто скапо? Ќе се изненадите од одговорот!

Барел вели дека кралицата секогаш избира многу практични подароци кои можат да се користат. Апсолутно избегнува украсни предмети и оние кои немаат цел.

„Некои чинии за пикник, на пример, понекогаш чаршаф. Или неколку кујнски крпи“, открива поранешниот батлер на кралицата Елизабета.

Извор: Б92.нет


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1