ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/3/22 1:24 PM

Европа полна со празни куќи-во 32 отсто од сите живеат по двајца, покажува Евростат

Дури 91 отсто од хрватското население живее во недвижен имот што го поседува, што е за 21 отсто повеќе од европскиот просек, покажа истражувањето на Заводот за статистика на ЕУ (Евростат).
Хрватите се на самиот врв на Стариот континент по сопственост на станови и куќи бидејќи го делат третото место со Унгарците, додека само Романците и Словаците имаат повеќе недвижен имот од нив.

Во ЕУ просечно, 53 отсто од населението живее во куќи, во Хрватска 78 отсто од луѓето, додека во цела Европа повеќе сопственици на куќи има само Ирска – 92 отсто. Во Шпанија преовладуваат становите како живеалишта, каде живеат 66 отсто од луѓето, а потоа следуваат Летонците и Естонците.

Просечниот жител на ЕУ располага со 1,6 соби во недвижен имот. Во Малта има најмногу (2,3 соби по член на домаќинството), додека Хрватите со нивните 1,2 соби по лице се на дното на скалата за удобност. Во просек, најмногу луѓе (тројца) живеат во хрватските, полските и словачките куќи, додека едно лице помалку живее во просечна европска куќа, односно по двајца.

Истражувачите се „забавуваа“ и со „празни гнезда“, односно куќи кои стануваат преголеми за родителите кои остануваат да живеат во нив по иселувањето на децата. За Хрватска нема посебни изненадувања, бидејќи таму родителскиот дом традиционално потешко се напушта. Статистиката  вели дека има 32 отсто „празни куќи“ во ЕУ, а далеку најмногу се во Малта и Кипар, околу 70 отсто, а во Ирска се 63 отсто.

Во ЕУ во 2020 година, 8,2 отсто од населението не можело да ја загрее својата куќа, 1,5 отсто од луѓето немаат тоалет, туш или када, а 13,9 отсто од населението има проблем со покривот што прокиснува.

извор: Vecernji.hr


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1