ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/3/22 11:56 AM

Комедиите се лек за душа, хоророт го зголемува адреналинот и слабее

Многумина традиционално, по вкус, прават список за филмски маратон за време на празниците. Експертите потсетуваат дека секој жанр има добри и лоши страни. Затоа советуваат најдобро да си поминете со хумористична и еротска содржина, а ако навистина сакате, проверете дали навистина можете малку да ослабете со гладење на хорор филмови!
„Кога се одлучувате за жанр, внимателно слушајте ги сигналите што ви ги испраќа телото, реагирајќи на сцените од филмот. Освен што лечат, филмовите можат и да го нарушат и здравјето, да доведат до депресија и да поттикнат агресија. Некои филмови можат да согорат калории“, велат експертите и додаваат, ако смеата е лек, тогаш комедијата е аптека. При смешни сцени, крвните садови се шират за четвртина, што овозможува подобар проток на крв.

Комедиите се лек
„Само 15 минути смеење додека гледате смешни сцени позитивно влијае на кардиоваскуларниот систем, исто како и вежбањето аеробик. Гледањето смешни филмови ја ублажува нервозата и ја ублажува агресијата и стравот“, вели д-р Мајкл Милер, директор на Центарот во Мериленд.

За децата Хари Потер
Ако сакате да го поттикнете креативниот дух на вашето дете, пуштајте му филмови за Хари Потер.
„Децата кои гледаа извадоци од филмови за магичниот Хари Потер постигнаа многу подобри резултати на тестовите за креативно размислување. Затоа овој филм им се препорачува на децата, дека е „зачинет“ со малку магија – велат истражувачите.

Еротски филмови за страст
Филмовите со еротска содржина имаат благотворно влијание врз здравјето. Кај жените кои гледаат „меко порно“ се намалува активноста во делот од мозокот кој ја контролира нервозата, па по гледањето на овие филмови дамите се посмирени, а кај двата пола е посилна желбата за интимност и секс.

Романтичните се за простување
Романтичните филмови се пауза од реалниот живот. Сочувствителните и духовити грешки на хероите го подигаат расположението, па ние сме посклони всушност да ги простуваме грешките на другите и да се шегуваме на своја сметка.

Хорор за адреналин и слабеење
Додека гледае хорор и сте преплашени, нивото на адреналин и кортизол ви се зголемува до небо. „Токму тоа може да предизвика лавина потиснати спомени. За време на гледањето шокантни хорор сцени, во мозокот се случуваат хемиски промени, слични на оние кога доживувате трауматски моменти во реалниот живот“, вели Мајкл Милер.
Сепак, хорор филмовите имаат и една предност. Во текот на 90 минути од хорор филмот ќе согорите дури 113 калории, колку за половина час пешачење.
„Додека гледате хорор, пулсот се забрзува, крвта циркулира побрзо, а во епизоди на интензивен стрес се ослободува адреналин кој го намалува апетитот, го забрзува метаболизмот и го забрзува согорувањето на калориите“, истакнува Милер.

извор: Informer.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1