ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 12/29/21 9:30 PM

Читајте книги, ќе бидете понаспани и ослободени од стрес

Психолозите потсетуваат дека читањето е здраво и позитивно влијае на секој сегмент од нашиот живот. Опушта подобро од било кој лек, најбрзо се заспива кога се чита во кревет и ја освежува меморијата.
Ова се некои од придобивките што ќе ги имате со секоја прочитана книга:

1.Ослободува од стресот

Истражувачите од Универзитетот во Сасекс велат дека најдобар начин да се ослободите од насобраниот стрес е читањето! Го следеле однесувањето на волонтерите, а кај две третини од испитаниците чувството на нервоза се намалувало со читање и тоа по само шест минути.

2. Го подобрува спиењето 

Читањето се покажа како еден од најефикасните начини за решавање на несоницата. Ако поминувате време пред спиење гледајќи во мобилен телефон, таблет или лаптоп, светлината што ја рефлектираат овие уреди испраќа сигнали до мозокот дека е време да се разбуди. Во случај на читање при слабо светло, се случува спротивното – мозокот добива сигнал дека е време за одмор и релаксација. Изберете полесна литература, никогаш криминалистички романи, бидејќи содржината може да ве вознемири.

3. Книгите за популарна психологија помагаат

Според најновото истражување на неформална група психолози, психијатри и терапевти, читањето стана еден од најефикасните начини за борба против клиничката депресија. Жените и мажите кои читале книги за самопомош и борба против депресија и анксиозност успеале значително да го намалат нивото на стрес за една година.

3. Се развива чувство на емпатија
Додека читате книгата, особено кога станува збор за измислени настани и ликови, можете да се идентификувате со ликовите, но и со заплетот. Експериментите покажаа дека луѓето кои подоцна читаат такви книги во реалниот живот можат повеќе да се идентификуваат со емоционалните проблеми на луѓето околу нив и на тој начин да го зајакнат чувството на емпатија кон оние кои се слаби и немоќни.

4. Заштитува од деменција
Читањето го стимулира мозокот и го спречува развојот на деменција и Алцхајмерова болест. Во својата студија, американските невропсихијатари наведуваат дека на мозокот му треба и обука за да биде здрав и силен, а читањето книги е еден од најдобрите начини за вежбање на мозокот. Тие тврдат дека мозокот има капацитет да складира 4,7 милијарди книги.

5. Ја зајакнува мотивацијата
Колку повеќе читате, толку повеќе се запознавате себеси, велат истражувачите од Универзитетот во Охајо. Секоја книга може да послужи како инспирација за понатамошни чекори, да ве поттикне да промените или примените нешто во вашиот живот.

6. Станувате подружељубиви
Анкетите спроведени на социјалните мрежи покажуваат дека луѓето кои редовно читаат имаат тенденција да поминуваат повеќе време во друштво, сакаат да учествуваат во различни активности и лесно да запознаваат нови луѓе.

7. Побогат речник
Во ред е да не знаете сè, а читањето е можност да научите и научите нешто ново. Во секоја нова книга ќе наидете на нови зборови и изрази, па затоа е важно помладите да имаат навика за читање.

извор: Alo.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7