ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 12/23/21 10:00 PM

Црвена, зелена, бела и златна боите на Новата Година

Украсувањето на елката е еден од најубавите ритуали што го повторуваме секој декември. Денеска ни се достапни украси во најразлични бои, а верувањето е дека барем еден од овие 5 треба да се најде во секој дом. Црвената, зелената, белата и златната се симбол на успех и просперитет. Еве што симболизира секоја од нив:

Зелената влева надеж дека наскоро ќе дојде пролет и сè повторно ќе биде полно со боите на младоста. Исто така го симболизира вечниот живот.

 

Црвената боја е симбол на Христовата крв. Исто така, симболизира успех, напредок и љубов.

Тоа е златната боја на сонцето, светлината толку посакувана во текот на зимата. Златото е исто така подарок што еден од тројцата кралеви му го донесе на малиот Исус. Така настанало подарувањето на децата за време на Божиќ.

Белата е бојата на чистотата и мирот, а сината е директно поврзана со наметката на Исусовата мајка Марија. За време на средниот век, сината боја била високо ценета и носена од кралските семејства.

Преземено од: https://stil.kurir.rs/
Фото: https://unsplash.com/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7