ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 12/22/21 8:07 PM

„Спутник“ можеби е најмногу отпорен на мутациите на коронавирусот, тврди српскиот микробиолог Шеклер

Српскиот микробиологот Миланко Шеклер изјави дека во медиумите не се појавиле важни информации објавени од производителот на вакцини Спутник, што покажува дека нивната вакцина е можеби најотпорна на мутации на коронавирус.

Запрашан како го оценува тоа дека Израел ја вовел четвртата доза од вакцината, д-р Шеклер во живо на H1 рече:

„Четвртата доза ја воведе Израел, кој користи само Фајзер. Отсекогаш ја застапував тезата дека комбинацијата на вакцини е секогаш подобра, но тие упорно одат понатаму со Фајзер и стигнаа до четврта доза. Лично мислам дека податоците покажуваат дека Фајзер има загуба на неутрализација околу 40 пати, Модерна 40, 60 во некои студии до 80 пати, а Спутник три до седум пати. Тоа не се појави во медиумите – дека Спутник објави дека нивната неутрализација опаднала за три до седум пати. Тоа е важен факт бидејќи кажува дека тој е можеби најотпорен на мутации“, вели Шеклер.

Тој нагласи дека во борбата против сојот омикрон, важен е клеточниот имунитет од вакцините што ги користиме и дали веќе сме заразени со коронавирусот.

„Клеточен имунитет – на него треба да се потпреме, комбинацијата на вакцинација, инфекција и примена на мерки дава резултати. Многумина примиле три вакцини, некои се заразиле и така телото создава имунолошка одбрана и го зајакнува својот капацитет. Оние кои биле вакцинирани и биле заразени со вирусот имаат поголема имунолошка сила од оние кои не прележале и не биле вакцинирани. За него ова е само почеток на пандемија“, рече Шеклер.

Извор: Рс.н1инфо.ком


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7