ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 12/27/21 3:47 PM

Како во приказните – Плоштади со најубави новогодишни елки во светот

Украсувањето на елката на начинот на кој го правиме денес е родено во Германија, кога во средниот век католичката елка била украсена со црвени јаболка, а на запад од денешна Германија со колачиња во различни форми и свеќи кои го симболизирале Христос како вечен.

Денеска низ градовите ширум светот можат да се видат традиционални новогодишни елки, а особено интересна е онаа од Њујорк која се пали секој декември и стои пред Рокфелер центарот.

Најинтересните новогодишни елки покрај кои граѓаните ќе ја дочекаат Новата година можете да ги погледнете подолу.

Преземено од: https://stil.kurir.rs/
Фото: PROFIMEDIA


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7