ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/2/22 7:30 PM

Топлото празнично четиво ќе ви каже зошто празничните денови се најубавиот дел од годината

Празничната атмосфера помината во кругот на најблиските е тоа што посебно престојните празници ги прават посебни. Новогодишната елка, чај и колачиња со мирис на цимет, варено вино, украсни перничиња, сијалички целата таа атмосфера прави овој период од годината кога ја испраќаме старата, а и поскауваме добредојде на новата да биде посебен момент.

Во продолжение ви пренесуваме една идилична празничка атмосфера во едно семејство каде месец декември е месецот на среќата, насмевките, прегратките и љубовта.

Во мојот дом декември е месец на семејната среќа. Некако беше поставено дека нашите деца се родија во декември (се разбира во интервали од неколку години), овој месец е и семејна прослава, а средината на декември е резервиран за омилена семејна активност – украсување на елката!

Од првиот ден на овој најстуден месец во годината, во нашата куќа се вовлекува посебна топлина. Потоа доаѓаат деновите на радост и благодат. Некое време забави, а ние, иако секогаш заедно, овие денови особено се трудиме да имаме што повеќе време еден за друг и да создаваме нови спомени.

Никогаш не мислевме дека ќе излеземе од дома во декември. Деновиве во нашиот дом „се слеваат“ реки драги луѓе, па ги има: баби, дедовци, тетки, чичковци, тетки, чичковци,… Сè пука од честитки, смеа и приказни.

Еве, токму овие денови го прославивме роденденот на најмалото дете. Со денови низ куќата се шири мирис на домашно кафе и колачи, мирис на среќа и уживање. Разговорот продолжи тензично додека создававме нови заеднички спомени.

И сите беа зшеметени од се: убави моменти, нежни насмевки и топли прегратки…. Со нетрпение го очекуваме моментот на украсување на куќата, украсување на елката. Имаме посебен семеен ритуал за тој момент. И не знам дали јас го внесов тој обичај во куќата или беше мојот сопруг, но со задоволство го усвоивме.

Имено, по заедничкото украсување на елката, ние девојките/жените подготвуваме домашни колачиња со цимет кои се јадат со свежо сварено домашно кафе или какао. Седнуваме пред накитената елка, ги палиме светилките и ги потопуваме колачињата во шолја кафе или какао, а приказните течат сами по себе, додека срцата се полни со нови соништа.

Па нека ми каже некој сега дека магија не постои?! Оние кои го доживеале овој момент знаат колку тие минути се лековити за човечката душа. Кога гледате насмеани и задоволни, драги луѓе кои зрачат со позитивна енергија!

Да имаме време за семејна среќа и радост, за дружења и уживање – радоста не се остава за утре, таа се случува сега!

Преземено од: https://stil.kurir.rs/
Фото: Shutterstock


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7