ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 12/15/21 9:29 PM

Автомобилот на новиот германски канцелар може да се вози и без гуми, а поднесува 12 килограми експлозив

Речиси 50 години Мерцедес е службен автомобил на германските канцелари.

Познато е дека поранешната германска канцеларка Ангела Меркел го користела „Audi A8 L Security“ за протоколарни државни работи, но новиот канцелар Олаф Шолц избрал потрадиционална опција – Mercedes S-Class.

Како и многу негови претходници, и Шолц се одлучи за производител на автомобили од Штутгарт, а тој е вистински „тенк“ на тркала, кој овозможува најголема можна безбедност и луксуз во едно – Mercedes S680 4Matic Guard, пишува Јутарњи.

Станува збор за најновата генерација на еден од најпрестижните седани, а Гардот значи дека возилото е специјално заштитено со челични плочи во специјализираната работилница на Мерцедес во Баден-Баден, каде што се додадени околу два ипол тони „штитови“ за максимална заштита на корисникот.

Тенкот на Шолц има највисоко ниво на цивилна заштита VR10. Со тежина од 4,2 тони, моделот Guard е двојно поголем од стандардната верзија, а само шофершајбната, која секако е отпорна на куршуми, тежи 120 килограми. Додека производството на стандардниот Mercedes S680 трае околу 50 часа во фабриката, варијантата Guard е рачно изработена цели 50 дена.

За време на тестирањето, гардата претрпе 300 истрели со калибар 7,62×51 и детонација од пластичен експлозив од 12 килограми, додека куклата што го имитира канцеларот остана неоштетена.

Покрај балистичката заштита, Гард вози и на специјални „run-flat“ гуми Michelin PAX кои можат да се вози дупнати до 30 километри по рафал од автоматска пушка. Конечно, автомобилот има вграден автоматски систем за гаснење пожар и компромитиран воздушен систем што би спречил токсични гасови да влезат во возилото.

Под хаубата на седанот долг 5,5 метри се наоѓа 6,0-литарски V12 мотор од 612 КС и 830 Nm. Забрзувањето до 100 km/h од место трае 8,3 секунди, максималната брзина е ограничена на 190 km/h поради тежината од 4,5 тони и специјалните гуми, додека потрошувачката на овој ѕвер е во просек 20 литри бензин на секои 100 километри.

Извор: Србијаданас.ком


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7