ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 12/12/21 12:13 PM

Лабуништа, Подгорци и Боровец 30 часа без струја, од МЕПСО велат дефектот е одстранет

Речиси 30 часа жителите на струшките села Лабуништа, Подгорци и Боровец немаат електрична енергија. Револтирани реагираат дека при снежна покривка и од пет центиметри овие села имаат прекин во снабдувањето со електрична енергија.
Снежната покривка што вчера ја зафати земјава во струшко Лабуништа достигнала над 20 центиметри.

„ Патиштата се исчистени, немаме проблем со непроодност, но при најмал снег ние немаме електрична енергија, а тоа повлекува проблем во мобилната мрежа и прекин во интернетот. Да не зборуваме колкава штета се прави со апаратите за домаќинство и храната во замрзнувачите, вели лабуништанец.

Поради дефект на 110 киловолтните далекуводи на АД „МЕПСО“, „Битола Ресен“ и „Вруток-Шпиље“ вчера околу три часа без елетрична енергија останаа: Охрид, Струга, Ресен Дебар и околните населени места. Од МЕПСО соопштија дека дефектите се отстранети и од нивна страна е обезбедено редовно напојување. Но и покрај ова повеќе струшки села останаа без струја, дел добија доцна синоќа.

миа


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7