ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 12/11/21 11:05 PM

„Пиев по литар и половина вотка на ден, бев на работ на бездната“ – Актерката Даница Максимовиќ прозборе за борбата со пороците

Актерката Даница Максимовиќ важи за дама со стил и маѓепсува со својот изглед во седмата деценија. Но, малку е познато дека актерката неколку месеци се борела против порокот.

Таа раскажа како се борела со алкохолизмот, кој го смета за најголема победа во нејзиниот живот денес.
-Најголемата победа е што го надминав порокот. Горда сум, станав мисионер.  И јас сум горда и мојот лекар, семејството, пријателите,  ретко секој успева, изјавила актерката чија борба траела околу осум месеци, бидејќи била дисциплинирана.

-Сакав само да работам, се да помине низ работата.  Знам сè, знам дека имам проблем, само ми требаше мала помош. И така беше. Многу брзо се изборив сама и еве ме 30 години, сува“, рече Даница во емисијата „Сè на сè“ на ТВ Прва.

„Јас бев спортистка и потоа отидов во театар, сите консумираат.  Тоа беше погубно за мене. Ние сме луѓе, подложни на пороци, малку треба да ја поминете границата. Па, сега кога сте на работ на бездната, тогаш се будите“.

Водителката Марија Килибарда ја праша Даница колку е остар тој раб на бездната, на што таа без двоумење одговори дека „тоа беше литар и половина вотка на ден“.

„Сериозно, со оркестарот влегувам во Ступица, Клубот на писателите. Луѓето пијат на моја сметка, земав хонорар од банка и сакам да се забавувам, но потоа стигнав до работ на бездната и сфатив дека треба да застанам и да застанав. Имам силен карактер. И мораш да имаш некој со тебе, некој најискрен пријател, кој ќе ти каже -стоп, ова веќе не може да биде вака“, објасни Даница Максимовиќ.

Извор и фото: mondo.rs

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7