ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 12/4/21 9:02 AM

Ѓумбирот е лек за настинки, но не смеат да го користат сите луѓе

Кога ќе настинат, многу луѓе прво посегнуваат по ѓумбир. Овој жежок корен е еден од најпопуларните домашни лекови за борба против настинки и болки во грлото. Содржи есенцијални масла кои ја стимулираат циркулацијата на крвта и го загреваат телото. Ѓумбирот исто така го забрзува метаболизмот.

Сепак, треба да се биде внимателен бидејќи премногу ѓумбир може да има опасни несакани ефекти. Габриеле Кауфман од германскиот федерален центар за исхрана вели дека одредени групи луѓе треба да избегнуваат ѓумбир.

„Горчината на неговите есенцијални масла може да предизвика непријатност“, рече таа.

Ако имате чувствителен стомак и страдате од горушица, избегнувајте ѓумбир.

„Да ​​чувствувате дека нешто е луто, секогаш значи да чувствувате болка. Етеричните масла го иритираат желудникот па тој произведува повеќе киселина. Затоа, луѓето кои имаат стомачни проблеми треба да избираат поблаги супстанции“, рече Кауфман.

Општо земено, луѓето со чувствителни мукозни мембрани треба да избегнуваат ѓумбир. Зачинетите состојки можат да предизвикаат и иритација и болка во устата и грлото, пренесува Фоцус.де.

Дури и ако не спаѓате во оваа група на луѓе, не треба да консумирате премногу ѓумбир.

„Ако сте настинати, можете да ставите мало парче во устата и да го цицате или внимателно да го гризете. Но, по една минута треба да го исплукате тоа парче. Доста е “, советува Кауфман.

hr.n1info.com


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1