ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 12/2/21 9:09 PM

Како да го решите проблемот со надуеност на стомакот?

Знаеме дека има луѓе кои имаат предиспозиции за појава на нервозни црева или надуеност поради нивната специфична здравствена состојба, но дури и луѓе кои немаат дигестивни проблеми можат да страдаат од овие проблеми во абдоминалниот регион.

Постојат различни предизвикувачи на нервните црева, од храната што ја јадеме, до стресот. Болката во стомакот предизвикана од вишокот воздух и несварената храна може да влијае на квалитетот на нашиот секојдневен живот. Време е да го промените тоа со неколку корисни совети:

Зајакнете го вашиот имунолошки систем

Надуеноста е предизвикана од неправилна и нездрава исхрана, стрес и недостаток на сон. Избегнувајте брза храна што се продава на улица, како и секојдневно консумирање пекарски производи. Овие намирници се полни со адитиви, лоши масти и шеќери, кои тешко и бавно се разградуваат во цревата. Храната која останува несварена во цревата се расипува и испушта гасови. Нарушувањата на цревната флора може да предизвикаат надуен стомак. Кога во желудникот и цревата доминираат лоши бактерии, телото реагира со надуеност и непријатни грчеви. За да го избегнете ова, одберете ја храната што ја јадете. Погрижете се да внесувате доволно течности во текот на денот, како и влакна кои ги забрзуваат метаболичките процеси.

Внимавајте на количината на храна што ја јадете

Совет на нутриционистот е да јадете пет оброци дневно. Она што е важно е да ја балансирате вашата исхрана и да јадете помали оброци, на секои три до четири часа. Следејќи го ова златно правило, ќе бидете сити и нема да имате потреба да грицкате нездрава храна. Она што е клучно за овој совет е големината на оброкот. Затоа, не се прејадувајте. Кога јадете голема количина храна за краток временски период, дигестивниот систем не е во состојба да ја свари. Така, несварената храна се акумулира во стомакот и се расипува, предизвикувајќи непријатни болки, гасови, летаргија и општо незадоволство. Не го игнорирајте гладот ​​и не робувајте на строгите диети. Јадете почесто и во помали порции.

Јадете полека

Друг предизвикувач за непријатна надуеност е недоволно џваканата и брзо голтаната храна. Не ставајте се во ситуации кога сте толку гладни, што со голема брзина голтате парчиња храна. Стомакот буквално може да престане да работи среде пренатрупаност, што може да предизвика гадење, па дури и болка. Добро џвакајте ги грицките пред да ги голтнете. Ако голтате недоволно џвакани грицки, ќе внесете премногу воздух, што исто така доведува до надуеност. Исто така, важно е да не легнете веднаш после јадење, особено не после вечера, бидејќи токму така предизвикувате надуеност. Не вечерајте барем неколку часа пред спиење, оставете доволно време телото да ја свари храната. Не само што дигестивниот систем ќе има време да ги извршува своите процеси, туку ќе имате и поквалитетен сон Понекогаш премногу храна е причина за несоница. Избегнувајте да спиете на стомак, бидејќи тоа ќе ги притисне цревата и ќе предизвика надуеност и гасови.

Извор: Пинк.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1