ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 12/2/21 2:47 PM

Ако не можете да изгледате еден филм можно е да сте прележале ковид, велат лекарите од Институтот Сејнт Џозеф

Коронавирусот е толку распространет поради што многумина се прашуваат дали го прележале а притоа не знаеле за тоа, односно биле асимптоматски случаи на ковид-19.

Најдобар начин за утврдување начин дали сте прележале ковид е проверката на антитела во крвта, но и некои симптоми откриваат дали вирусот поминал низ телото како што се одредена главоболка.

Директорот на Институтот за автоимуни и ревматски болести „Сејнт Џозеф“, д-р Роберт Лахита, откри сосема неочекуван симптом. Ако вие е тешко да се концентрирате додека гледате филм, многу е веројатно дека вирусот поминал низ вашето тело.

– Пациентите кои прележале ковид-19 имаат потешкотии да одгледаат филм. Концентрацијата им е лоша, понекогаш многу долго откако го прележале вирусот – вели тој и додаде дека кај оние што го прележале вирусот може да се јави и екстремен замор кој понекогаш трае со месеци.

 

Извор: Mondo.rs

 

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1