ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 12/2/21 11:57 AM

Комерцијална банка прогласена за Банка на годината во 2021 година од The Banker

За „Банка на годината во 2021 година во Република Северна Македонија“ е прогласена Комерцијална банка АД Скопје. Оваа престижна награда финансискиот магазин The Banker ѝ ја доделува на оваа банка, втора година по ред, препознавајќи ја нејзината клучна улога во поддршката на економското закрепнување во земјава и излегувањето во пресрет на потребите на клиентите.
„2021 беше уште една година исполнета со предизвици, во која продолженото економско влијание на пандемијата бараше преземање претпазливи одлуки. Ние сме многу задоволни и горди што успеавме да ги надминеме овие предизвици и да продолжиме да бидеме фактор на стабилност за нашите клиенти и партнери“, рече главниот финансов директор и член на УО Маја Стевкова Штериева, на вчерашното свечено прогласување во Лондон.
Магазинот The Banker (издание на Financial Times) разгледува широк спектар на критериуми и наградата ја доделува на банки кои покажале успешни финансиски резултати, успех во целокупната деловна стратегија, со кој оствариле конкурентска предност, унапредување и развој на технологијата и на производите и услугите, како и соодветен одговор на кризата наметната од ковид-19. Годинава се наградуваат банките кои вложија дополнителен напор за поддршка на своите клиенти и поширокото општество, понудија нови дигитални производи и услуги, со кои станаа побрзи на пазарот и поиновативни и се истакнаа со својата посветеност на градење поодржлив и поинклузивен свет.
„Нашите клиенти веруваат во нас и очекуваат да се справиме со сите предизвици, без оглед на сѐ. Ние веруваме во нашиот капацитет за исполнување на нивните очекувања и во нашата определба дека- полесно е заедно. Затоа во годината во која се справуваме со продолжената пандемијата, повторно се најде инспирација во потребите и довербата на своите клиенти, а за возврат им овозможи ново, подобрено корисничко искуство преку ребрендирање, визуелно освежување и понуда на нови и дополнети производи“, наведуваат од Комерцијална банка, која е добитник на „Банка на годината во Северна Македонија“ девет пати досега.

(МИА)


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1