ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 12/2/21 8:24 AM

„Се заразив со омикрон во Лондон пред 10 дена“, тврди израелски лекар

Израелски лекар, кој бил еден од првите луѓе во светот кој бил заразен со варијантата омикрон, вели дека верува дека се заразил со вирусот кога бил во Лондон на голема медицинска конференција.
Откритието на докторот Елад Маори може да предизвика стравувања дека варијантата можеби била во Обединетото Кралство многу порано отколку што се мислеше.
Во интервју за Гардијан, кардиологот од медицинскиот центар во близина на Тел Авив опиша како се вратил во Израел на 23 ноември по тридневен престој во источен Лондон. Симптомите почнал да ги чувствува за неколку дена, а на 27 ноември добил позитивен тест.

Времето од изложувањето до почетокот на симптомите се смета дека е до 14 дена, иако симптомите обично се појавуваат пет дена по изложувањето.

Маори, кој е и професор по кардиологија во Тел Авив, пристигна во Лондон на 19 ноември и остана четири ноќи во хотел во северниот дел на градот. Досега, тој покажа благи симптоми на коронавирус, вклучувајќи треска, болки во мускулите и болки во грлото.

Зборувајќи за Гардијан од неговиот дом во Израел, каде што е во самоизолација, Маори исто така рече дека со вирусот најверојатно заразил и 69-годишен колега по враќањето од Лондон. Оттогаш, еден колега е позитивен на варијантата омикрон. Иако не може да биде сигурен како и кога се заразил, Маори, кој примил три дози од вакцината Физер, е убеден дека тоа се случило во Велика Британија.

„Мора да сум се заразил со омикрон во Лондон. Интересно е затоа што беше пред десет дена во Лондон, што е многу, многу рано“, заклучи тој.

Извор: nova.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1