ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 12/1/21 11:11 PM

Не е само поради неправилна нега – Паѓањето на косата може да укажува на неколку здравствени проблеми

Косата опаѓа од бројни причини – од недостаток на одредени хранливи материи и витамини, поради лекови, поради одредени хируршки зафати, поради стрес, хормонални пореметувања, неправилна нега… затоа е првенствено важно да се препознае причината.

Како косата реагира на стрес, лекови и недостаток на минерали

Поради несаканите ефекти од лекот што се зема, може да дојде до опаѓање на косата. Примери за такви лекови се разредувачи на крв, лекови против акни со висока содржина на витамин А, анаболни стероиди или лекови за артритис, депресија, гихт, проблеми со срцето или висок крвен притисок.

Кај трудниците, хормоните го спречуваат опаѓањето на косата толку често колку што е обично. Затоа косата изгледа погуста и погуста. По породувањето, жената губи дополнително коса бидејќи нејзиниот хормонски статус повторно се менува. Сè треба да се избалансира околу 3 до 6 месеци подоцна.

Железото помага во одржување на здрава коса. Кога нивото на железо опаѓа, косата може да опаѓа повеќе од вообичаено. Веројатно ќе има други знаци дека ниското ниво на железо е виновно за опаѓањето на косата. Овие знаци се кршливи нокти, жолта или бледа кожа, отежнато дишење, слабост и забрзано чукање на срцето.

Понекогаш, големи количини на стрес може да предизвикаат имунолошкиот систем на телото да се сврти и да се вклучи во напади на фоликулите на косата. Многу грижи и вознемиреност исто така можат да го запрат растот на косата, поради што е поверојатно дека косата ќе опадне дури и кога ќе ја чешлате.

Операција

Поголема е веројатноста да почувствувате симптоми на губење на косата по операцијата ако нивото на цинк ви е ниско. Но, вообичаено е да се изгубат некои кадрици и прамени по операцијата на желудникот. Тогаш вашиот лекар може да препорача додаток во исхраната базиран на цинк за да помогне да се запре губењето на косата.

Протеини

Телото со малку протеини наоѓа начин да ги складира каде што може. Ова потоа оди на штета на запирање на растот на косата. Приближно 2 до 3 месеци после тоа косата почнува да опаѓа. Додавањето повеќе месо, јајца, риба, јаткасти плодови, семки и грав во вашата исхрана може да го зголеми нивото на протеини во вашата исхрана.

Хормони

Хормоналните лекови за контрола на раѓањето, како што се орални контрацептиви, импланти, инјекции, вагинални прстени и фластери може да предизвикаат опаѓање на косата доколку постои семејна историја на губење на косата. Лекарот можеби ќе може да препорача нехормонална опција која може да и помогне на пациентката да задржи повеќе од нејзината коса.

Не само почетокот на употребата на хормонска контрацепција може да предизвика губење на косата, туку и прекин. Промената веројатно ќе се забележи неколку недели или месеци по прекинот на лекот.

Неправилна нега на коса

Понекогаш рутината за обликување на косата е погрешна кога косата почнува да пука или да опаѓа. Користењето премногу шампон, чешлањето или чешлањето на косата кога е мокра, триењето на косата со крпа или пресилното или пречестото чешлање може да ги исцеди прамените и да ги скрши. Две главни причини за кршење на косата вклучуваат плетенки кои се премногу тесни и затегнати, а потоа ја намалуваат тежината на косата.

Секојдневната употреба на фен, преси и виткачи за коса ги сушат прамените и го олеснуваат кршењето и паѓањето. Бланш, боја, пегла и спрејови за коса можат да го направат истото.

Дали косата опаѓа поради разни здравствени состојби?

Губењето на косата е симптом на повеќе од 30 болести. Тие вклучуваат синдром на полицистични јајници, лишаи на скалпот, нарушувања на тироидната жлезда и автоимуни болести. Исто така, косата може да падне кога имате грип, висока температура или инфекција.

Менопаузата и косата

Променливите нивоа на хормони може да го забрзаат опаѓањето на косата. Треба да исчезне по околу 6 месеци. Но, ако забележите дека дел од вас се шири или губи коса на врвот и на темето на главата, разговарајте со вашиот лекар. Можеби имате женска форма на губење на косата што може да се лекува.

Нарушувањето на опаѓањето на косата или трихотиломанија е состојба на ментално здравје поради која се чувствувате како да ја вадите косата. Може да биде тешко да се запре ова кинење, дури и кога ќе се појават ќелави точки. Кога имате трихотиломанија, можеби ќе сакате да ги искинете трепките или веѓите.

Нарушувања во исхраната

И анорексијата (недоволно јадење) и булимијата (повраќање после јадење) може да доведат до губење на косата. Тогаш телото не ги добива хранливите материи што му се потребни за растење и одржување на здрава коса. Тоа се ментални нарушувања. Нив треба да ги лекува тим од експерти од различни специјалности (психијатри, нутриционисти…).

Извор: Србијаданас.ком

Извор: Профимедиа


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1