ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 12/1/21 4:14 PM

Десет починати од ковид-19 и нови 410 случаи од 2.674 тестирања

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 2.674 тестирања, а регистрирани се 410 нови случаи на Ковид-19, 10 починати и 290 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство.

Од 410 новозаболени, во Скопје се 185, Битола – 31, Прилеп – 22, Охрид и Струмица – по 15, Велес, Кавадарци и Штип – по 14, Куманово – 13, Тетово и Кочани – по 10, Делчево – 8, Крива Паланка и Пробиштип – по 6, Радовиш, Валандово и Демир Хисар – по 5, Берово, Кратово и Крушево – по 4, Неготино – 3, Гевгелија, Свети Николе, Ресен, Виница, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 2, Гостивар, Струга, Богданци, Пехчево и Дојран – по 1.

Од 290 оздравени пациенти, од Скопје се 156, Битола – 26, Куманово – 14, Кавадарци – 10, Прилеп и Охрид – по 9, Струмица и Штип – по 8, Неготино – 6, Гевгелија и Македонска Каменица – по 5, Делчево – 4, Тетово, Кратово, Свети Николе и Ресен – по 3, Велес, Радовиш, Виница, Македонски Брод, Гостивар и Богданци – по 2, Кочани, Крива Паланка, Пробиштип, Берово, Пехчево и Кичево – по 1.

Од десетте починати лица шест се од Скопје (62г, 69г, 70г, 75г, 80г и 94г), и по едно починато лице од Прилеп (88), Охрид (58г), Велес (57г), и Тетово (50г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој Термин”, пријавено е едно починато лице со датум на смрт од 27.11.2021. Починатото лице е од Гостивар, на возраст од 68г, невакцинирано и починато во болнички услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.474.094 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 215 995, бројот на оздравени е 200 293, на починати е 7 592, а на активни случаи изнесува 8.110.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 94473, Активни 3820

Куманово 12883, Активни 240

Тетово 11329, Активни 156

Прилеп 10232, Активни 435

Битола 8685, Активни 628

Гостивар 8061, Активни 28

Велес 7300, Активни 337

Кавадарци 6970, Активни 309

Штип 6578, Активни 164

Охрид 6459, Активни 289

Струмица 6106, Активни 155

Кичево 4222, Активни 77

Кочани 3999, Активни 182

Струга 3904, Активни 66

Гевгелија 2794, Активни 125

Неготино 2560, Активни 55

Свети Николе 2115, Активни 80

Крива Паланка 1890, Активни 140

Ресен 1738, Активни 96

Радовиш 1725, Активни 66

Дебар 1456, Активни 2

Берово 1446, Активни 97

Делчево 1399, Активни 139

Виница 1156, Активни 43

Пробиштип 1116, Активни 28

Валандово 935, Активни 59

Кратово 769, Активни 46

Богданци 644, Активни 36

Демир Хисар 614, Активни 78

Крушево 588, Активни 34

Македонски Брод 495, Активни 12

Демир Капија 424, Активни 7

Македонска Каменица 416, Активни 66

Пехчево 350, Активни 11

Дојран 164, Активни 4.

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1