ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 12/1/21 2:34 PM

Владата предлага уште шест месеци кризна состојба во енергетиката

Владата ќе ја достави до Собранието одлуката за продолжување на рокот за постоење кризна состојба во снабдувањето со електрична енергија и во наредните шест месеци, односно до 9 јуни 2022 година.
На денешната 123-та седница на Владата, што се одржала преку интернет комуникациска врска, бил утврден текстот на Предлог-одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење кризна состојба во снабдувањето со електрична енергија на целата територија на Република Северна Македонија, поради недостиг на електрична енергија и состојбите на пазарите на електрична енергија.
„Предлогот за продолжување на рокот на кризната состојба има за цел да обезбеди континуитет во спроведувањето на мерките и активностите за надминување на состојбата во снабдувањето со електрична енергија“, се наведува во соопштението од владиниот Сектор за односи со јавноста.

(МИА)


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1