ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/30/21 5:30 PM

Ријана прогласена за национален херој на Барбадос

Малиот карипски остров Барбадос во понеделникот стана република, прекинувајќи ги последните врски со Британија по четири века колонијално потчинување. Ријана, светски позната пејачка, но и модна дизајнерка, по потекло од Барбадос, беше одликувана за време на претседателската инаугурација, кога беше прогласена за национален херој.

На присутните им рече премиерката на Барбадос, Миа Мотли, прогласувајќи ја светската ѕвезда за национален херој на оваа новопечена република.

„Во име на една благодарна нација, но уште погорд народ, затоа ви го претставуваме националниот херој на Барбадос, амбасадорката Робин Ријана Фенти“, рече Мотли.

„Продолжете да блескате како дијамант и да и носите чест на вашата нација со своите дела, вашите дела и дајте признание каде и да одите“, додаде премиерот на Барбадос, а пренесува Си-Ен-Ен.

Ријана е назначена за амбасадор на Барбадос за 2018 година.

Според соопштението од Канцеларијата за информации на Владата на Барбадос, објавено во тоа време, позицијата и дава на славната личност „конкретна одговорност за промовирање на образованието, туризмот и инвестициите на островот“.

Таа, исто така, стана една од културните амбасадори на оваа островска земја на Карибите во 2008 година, работејќи на промовирање на нејзиното министерство за туризам.

Во потег што доби голема поддршка во земјата, Барбадос официјално ги прекина врските со британската монархија со тоа што стана република речиси 400 години откако првиот англиски брод пристигна на најисточниот дел од карипските острови.

Извор: Ба.н1инфо.ком

Фото: Си-Ен-Ен


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1