ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/29/21 1:03 PM

Газираните пијалоци повеќе му штетат на црниот дроб отколку алкохолот – Истражувања на Медицинскиот универзитет во Бостон

Кога станува збор за оштетување на црниот дроб, обично веднаш се мисли на алкохолот, но истражувањата покажаа дека црниот дроб има многу повеќе оштетувања од друг, можеби попопуларен пијалок.

За разлика од алкохолот за засладените газирани пијалоци, не постои минимална старост за консумирање, а тоа се пијалоци кои според новото истражување предизвикуваат поголема штета на црниот дроб.

Заклучокот го донесоа здравствените експерти од Бостонскиот медицински универзитет, а беше објавен во списанието Clinical Gastroenterology and Hepatology. Се заснова на дел од студија спроведена од 1948 година во градот Фрамингем, Масачусетс, како дел од таканаречената студија за срце Фрамингем, која оттогаш го проучува влијанието на начинот на живот (како што се пушењето и исхраната) врз здравјето.

Во новообјавениот заклучок научниците посочуваат дека ги набљудувале учесниците од 2002 година, со просечна возраст од 63 години и 48 години. Нешто повеќе од половина од учесниците бежиле жени.

Учесниците пријавиле колку често пијат засладени газирани пијалоци, а експертите проучувале колку е чест безалкохолниот стеатохепатитис или замастен црн дроб. Безалкохолниот масен црн дроб може да предизвика цироза на црниот дроб, но и побенигни проблеми како што е зголемен црн дроб што пак предизвикува болка.

Извор: https://rs.n1info.com

Фото: freepik.com


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1