ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/25/21 10:15 PM

Како да го пребродите „критичниот период“ после престанување со пушење

Неодамнешното истражување напишано од порталот „Eat this“ докажа дека виновникот за се може да биде нашиот мозок, кој ненадејниот недостаток на никотин во организмот сака да го компензира со желба за нездрава храна.

– Истражувавме дали акутниот недостаток на никотин предизвикува зголемен внес на нездрава храна и како рецепторите задолжени за ублажување на стресот се вклучени во сето тоа – изјави психологот Мустафа ал Абси.

Чадот од тутунот содржи над 3.000 компоненти, вклучувајќи токсични, мутагени и над 40 познати канцерогени супстанции. Кога горат листовите од тутун, се ослободуваат голем број супстанции, вклучувајќи го и никотинот.

Никотинот е алкалоид кој се наоѓа во растението „Nicotiana tabacum“. За прв пат беше изолиран во 1828 година. Тоа е моќна психоактивна супстанца која создава зависност. Значи, пушењето тутун е биолошки процес на зависност, а не само навика.

Многу поранешни пушачи тврдат дека откажувањето од пушење значи и зголемување на телесната тежина, што делумно е точно, бидејќи склоноста кон дебелеење во тој случај е пред се последица на „нервозниот“ глад, поврзан со апстиненција од никотин. Така, веќе не се носат цигари до уста, туку се почесто храна за да се задоволат „оралните гестови“.

Понекогаш има жед зад болките од глад. Затоа е најдобро да земете чаша вода или некој билен чај без додаден шеќер или свежо цеден портокал. Дури и ако вашата потреба беше навистина глад – му дозволувате на вашиот стомак да „направи“ нешто и ќе јадете помалку.

„Истражувањата покажаа дека е можно луѓето да посегнат по висококалорична храна за да ги намалат негативните последици и стресот што доаѓа со недостатокот на никотин кога ќе престанат да пушат“, вели Ал Абси.

Во време на криза, кратка прошетка околу блок згради, неколку ката скали или прошетка покрај реката ќе ви помогне да дишете и да ги преуредите мислите.

Избегнувајте ги сите намирници кои ја поттикнуваат желбата за цигари (кафе, алкохол, слатки (). Консумирајте ги оние за кои пушачите обично не чувствуваат потреба поради оштетените центри за вкус и мирис (овошје, зеленчук, интегрален леб).

Првиот месец веројатно ќе страдате од лошо варење, запек (запек), бидејќи нема стимулација од тутун во цревата. Потоа треба да пиете многу течности, особено негазирана вода, билни чаеви (нане, зелен чај, мајчина душица, тањски).

Исто така, треба да се зголеми внесот на растителни влакна за да се ублажи неодоливата потреба од цигара и истовремено да се спречи евентуален запек (особено ако има навика наутро: појадок, цигара со кафе, а потоа одење на тоалет веднаш). Уживајте во аромата и финиот мирис на кафето без цигара!

Извор: Србијаданас.ком

Фото: Shutterstock


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1