ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/24/21 1:51 PM

Премиерот со шармантната насмевка на кој „паѓаат“ жените – Сите го сакаат Трудо

Го кажува тоа што го мисли, не го интересира да им се препушти на светските лидери, упорно работи да го подобри својот народ.

Канадскиот премиер Џастин Трудо уште откако се појави на светската политичка сцена важи за еден од најатрактивните функционери, кој со шарм и убава насмевка ги разоружува своите соговорници. Последна во низата „жртви“ на Трудо беше Иванка Трамп, која на фотографиите беше фатена како со копнежлив поглед го гледа канадскиот премиер.

Тоа беше доволно за да се прошири шегата на интернет дека сите се вљубени во Трудо. Не, не е шега, не може да се негира дека на многу видеа и фотографии соговорниците навистина се однесуваат кон него на посебен начин.

Своевремено, при посетата на британската двојка, многумина на фотографиите забележаа дека Кејт Мидлтон не може да одолее на шармот на Трудо. Дури и кралицата Елизабета беше видно воодушевена од првиот човек на канадската влада. Иако е навикната да запознава многу убавици од светот на филмот, Ема Вотсон била фасцинирана од Трудо.

Се чини дека ниту сериозните средби ниту копретседателството во институција како Обединетите нации не можат да го намалат впечатокот што Трудо го остава кај своите соговорници.

Така, јорданската кралица Ранија, која важи за една од најубавите жени во политиката, беше многу прифатлива и отворена за приказна со канадскиот премиер. Така на интернет се рашири прекарот „Господе, ќе ти ја украдам девојката“.

И покрај се, убаво е да се види како брачната романса меѓу Џастин Трудо и неговата сопруга Софи денес е посилна од било кога. Многупати биле фотографирани како јавно се држат за раце или со бакнежи ја слават изборната победа.

Софи е 42-годишна канадска прва дама. Родена е во 1975 година во Монтреал. Таа првпат го запозна Џастин Трудо, најстариот син на премиерот Пјер Трудо, додека двајцата пораснаа во Монтреал, каде што беше училишна пријателка на помладиот брат на Џастин, Мајкл. Софи и Џастин го обновија пријателството во јуни 2003 година, кога беа задолжени за заедничка организација на хуманитарниот настан, а почнаа да се среќаваат неколку месеци подоцна. Софи се сети на една од речениците на Џастин на крајот од нивната прва вечера: „Имам 31 година, те чекам 31 година“.

Тие се свршија во октомври 2004 година и се венчаа во мај 2005 година на католичка церемонија во црквата Сен Мадлен д’Оутремон во Монтреал. Денес тие имаат три деца: Ксавиер Џејмс (2007), Елу-Грејс Маргарет (2009) и Хадриен Грегори (2014).

Откако нејзиниот сопруг стана пратеник во Монтреал во 2008 година, Софи продолжи да живее во својата куќа во Монтреал со своите деца, додека Трудо во текот на неделата престојуваше во хотел во Отава. Во јуни 2013 година, два месеци откако Трудо стана лидер на Либералната партија на Канада, парот го продаде својот дом недалеку од Монтреал и почна да живее во изнајмен дом во областа Rocklife Park во Отава.

Кога работеа заедно на претседателската кампања на Трудо, тој и даваше постојана поддршка и љубов. Непосредно пред изборите во 2015 година, тој на Твитер напиша: „Ти благодарам љубов моја Софи!“.

Џастин официјално положи заклетва како премиер на Канада во ноември 2015 година. По изборите во 2015 година, Софи рече дека дополнително го претпочита презимето „Грегоар-Трудо“. Според законот во Квебек, каде што е родена Софи, сопругата го задржува своето моминско презиме во брак, но сепак го додала презимето на нејзиниот сопруг од март 2016 година. Софи течно зборува француски, англиски и шпански. Таа, исто така, стана сертифициран инструктор по јога во 2012 година.

Како Џастин Трудо стана глобален феномен

„Зошто, секогаш кога се нарекувам себеси феминист, Твитер експлодира?“, прашува Трудо, нагласувајќи ја својата одлука јасно и гласно да го застапува феминизмот додека целиот свет не го прифати. Не дека не очекувавме нешто слично од премиер чиј кабинет се состои од жени колку и мажи. И за сето тоа Трудо има објаснување: „Ова е 2015! Сите светски лидери го кажуваат истото – „Убаво е да се има жени како лидери, но тоа не е изводливо во моментов, знаете, така нашата влада или партија Имам едно прашање за сите нив. Што навистина направивте за да ја промените таа структура и да ги извадите сите овие извонредни жени кои можат да бидат токму такви лидери што ни требаат?

Четириесет и девет годишниот Трудо е бескомпромисен кога се во прашање човековите права, еднаквоста и дискриминацијата.  Канаѓаните се горди на кабинетот што тој го формираше, а различноста во многу домени ширум светот му даде одлична домашна задача. Не само што има петнаесет жени од вкупно триесет членови на владата, туку на чело на секој поединец стои најквалификуваниот експерт за функцијата што му е доделена. Министерот за наука е научник (добитник на Нобеловата награда), министерот за демократски институции е муслимански бегалец, министерот за спорт и лицата со посебни потреби е исто така параолимписки спортист, а министерот за транспорт е астронаут. Еден е геј, еден е слеп, еден е параплегичен, еден од министрите храбро се бори со ракот на дојката. Покрај муслиманите, во владата има и атеист.

„Така изгледа Канада“, вели Трудо со вечна насмевка на лицето. Иако остава впечаток на духовито, палаво момче кога, на пример, ќе се појави во маица на Супермен на саем за стрипови или ќе бакне геј водител на ток-шоу во кое тој гостува на националната телевизија, неговата длабоко поставена , бистрите очи откриваат непобитна интелигенција и увид.

Таткото на Трудо, Пјер, исто така беше премиер во неколку наврати во текот на годините. За него се зборуваше како еден од клучните фигури и креатори на прогресивната, модерна Канада, а беше и медиумска сензација и културна икона. Сепак, иако потомок на големата канадска политичка династија, Џастин не изгледаше особено заинтересиран за одржување на политичкото наследство од неговата лоза. По факултетот, тој направи се што е можно и невозможно – од работа како инструктор за сноуборд до професор по математика во средно училиште. „Се сеќавам дека секогаш ја пееше „Pretty Fly“. Сите момчиња мислеа дека е кул, а сите девојки беа заљубени во него“, вели неговата поранешна ученичка.

Политичкиот нос го намириса дури во 2000 година на погребот на неговиот татко, кога одржа долг и потресен говор во чест на неговиот татко Пјер. Има, всушност, два дела во приказната за подемот и лансирањето на Трудо меѓу ѕвездите: не е толку одличната слика на неговиот претходник Стивен Харпер и фактот дека тој е премногу шармантен за политичар.

Така, кога Трудо триумфираше, Канаѓаните беа повеќе од среќни и возбудени. Не без причина, како што се испостави. Своето деби на политичката сцена го имаше со рака полна добра волја и поставувајќи ги темелите на новата Канада, продолжи по патот на граѓанските права, почитувањето и просперитетот.

Впечатливо вешт во решавањето на општествените проблеми, истите на кои инсистираше татко му, се справуваше со нив сочувствително, внимателно и со широко отворен ум. Неговата визија за Канада е токму она што многу Канаѓани го негуваат со силно национално чувство: отворен, толерантен и прогресивен светилник за остатокот од светот.

Тој доби и аплауз кога официјално стана првиот канадски премиер кој присуствуваше на Парадата на гордоста во Торонто. Додека Харпер вредно работеше на укинување на азилот за сириските бегалци и блокирање на влезот, Трудо срдечно ги покани и лично ги пречека на аеродромот, подавајќи им топли зимски јакни.

Само неколку моменти пред Сиријците да слетаат на аеродромот Пирсон во Торонто, Трудо, со раскопчана кошула и со разбушавена коса, со мирен и смирен глас им се обрати на вработените и на сограѓаните: „Тие вечерва излегуваат од авионот како бегалци. Но, со поминување на овој терминал како граѓани на Канада, со броеви за социјално осигурување, здравствени досиеја и можност да станете полноправни Канаѓани. Тој им се заблагодари на сите насмевки кои го пречекаа и објасни колку труд ќе се вложи во наредните недели, месеци, па и години, за сите оние кои ќе минат низ аеродромските врати таа вечер да имаат можност да градат нови, безбедни и стабилни животи за себеси и нивните семејства.

„Ова е нешто што можеме да го направиме во оваа земја затоа што не го дефинираме Канаѓанецот по бојата на кожата, јазикот, религијата или местото од кое доаѓа, туку по вредностите, аспирациите, надежите и соништата што не само канадскиот народ, туку и сите луѓе од светскиот удел“. А, начинот на кој ќе ги поздравите овие луѓе вечерва нема да биде нешто што само тие ќе го паметат цел живот, туку вие самите. Ви благодариме што сте дел од ова, бидејќи ова е важна, голема работа. Не само за Канада, туку и за целиот свет“.

Во согласност со неговите прогресивни идеи за неговата земја, тој беше активно вклучен во прашањето за климатските промени. На самитот на Обединетите нации за климата во Париз, Трудо храбро и самоуверено им рече на делегатите: „Канада се врати, пријатели. Таа се врати и е подготвена да помогне“.

И знаете како велат, станавте вистинска легенда кога ќе го превземете интернетот, а вашите мема ќе почнат да излегуваат и од фрижидер. Таму успеа и шармантниот Тридо, во таа најкрвава арена, каде илјадници тролови, ботови и хејтери се мршојадци дење и ноќе. Почнувајќи од фотографијата на која го држи бебето во едната рака, успешно балансирајќи (велат, неговиот трик што го користи на забавите), до кадрите на кои игра индиски традиционални танци и познатата „Затоа што е 2015 година“. Тој исто така освои симпатии кога сесрдно ја поддржа легализацијата на марихуаната. Плус, тој има тетоважа на левото рамо и сака да го глуми Мерил Стрип во биографски филм.

Трудо е, на крајот на краиштата, совршениот премиер во ерата на социјалните мрежи и модерните медиуми. Тој речиси интуитивно води афирмативна политика која се обраќа на огромен број луѓе преку Интернет. И, ако всушност барате  докази за тоа, ќе сфатите дека ова не важи само за една земја. Неизбежно шармантната изведба на Трудо – пристојноста, толеранцијата и привлечноста – го трансформираа во глобална икона на космополитскиот либерализам, особено за разлика од валканите играчи од другите делови на светот. Во конкуренција на Доналд Трамп и другите државници за планетарна наклонетост, Трудо победува со нокаут.

Преземено од:https://stil.kurir.rs/
Фотографии:  Profimedia

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1