ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/23/21 2:03 PM

„Со педали го нацрта Пикасо“ – собори рекорд со огромен GPS цртеж за Movember

Ентони Хојте од Велика Британија, познат и како „Пикасо на педали“ е познат по своите огромни GPS цртежи, откако претходно возеше велосипедски рути кои формираат слика на снешко, мачка, ирваси и многу други.

Но, неговата најнова креација со GPS, човек со мустаќи, кој се рашири низ Лондон, го постигна рекордот за најголемо континуирано цртање GPS со велосипед за 12 часа.

Додека го создавал своето уметничко дело, Ентони поминал рекордно растојание од 107 километри (66,48 милји).

„Многу е возбудливо. Со нетрпение очекувам да можам да му покажам на моето 9-годишно дете“, раскажал Ентони Хојте.

Тргна на 13 ноември 2021 година и заврши осум и пол часа подоцна, наидувајќи на неколку потешкотии на патот.

„Имаше доста затворања на патишта блиску до самиот почеток, па морав да најдам решенија „на педалите““, објасни Ентони.

Ентони се справил со епскиот циклус во обид да ја подигне свеста за Movember.

Movember ги охрабрува мажите да спортуваат за да покажат поддршка за машките здравствени проблеми, како што се менталното здравје и превенцијата од самоубиства.

„Имав неколку проблеми со сопственото ментално здравје во текот на годините, па мислев дека ако можам да создадам цртеж за да ја подигнам свеста и малку пари за Movember, тоа би било одлично“.

„Воодушевен сум од начинот на кој е примен цртежот, особено во форма на донации од луѓе што не ги ни познавам. Затоа, голема благодарност до нив!

Цртежот на човекот со мустаќи, соодветно именуван „Mr Movember“, беше деветнаесеттата GPS слика на Ентони создадена преку тракерот за вежбање Strava.

Кога одлучува да преземе нова рута, Ентони започнува со проучување  на онлајн мапи и барајќи форми.

„За оваа“, рече Ентони, „знаев дека се обидувам да најдам лице и две работи ми текнаа: Парк Лејн за носот и кривината на Темза за деколтето“.

„Откако ја разбрав целата работа, го искористив Google за да проверам дали различни патишта и крстосници се навистина пловни.

„Цртежот пресече неколку паркови, па морав да се осигурам дека ќе поминам низ нив пред да се затворат“.

„Сфаќам дека секогаш морам малку да се удвојувам и да поминувам некои патишта повеќе од еднаш, така што тоа е прилично загатка“.

И покрај тешкотиите со кои се соочи, Ентони беше задоволен од конечниот резултат.

„Секогаш постои потенцијал работите да тргнат наопаку, а јас добивам големо чувство на задоволство кога сликата ќе се појави како што е планирано. Не сум способен како за претходните долги цртежи, така што бев прилично скршен, но бев многу задоволен од тоа како излезе“.

Не обесхрабрен од тоа колку беше исцрпувачки овој најнов предизвик, Ентони веќе ги постави тркала во движење за неговиот следен цртеж со GPS.

„Поголемиот дел од времето го имам во фази на планирање, затоа останете во тек! Можеби дури и ќе смислам таков за да го соборам мојот сопствен рекорд“.

Преземено од: https://www.guinnessworldrecords.com/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1