ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/22/21 9:31 PM

Пиењето расол може да биде опасно – Што ќе се случи ако испиете поголема количина

Киселата зелка е вистинска ризница на витамин Ц, но за жал, не секој го сака нејзиниот вкус. Меѓутоа, оние кои редовно го јадат или пијат сок од него, брзо ќе почувствуваат подобрување во организмот.

Богат е со добри бактерии кои му помагаат на нашиот дигестивен систем, а освен тоа, расолот се користи како природен лек за атеросклероза и висок крвен притисок, како и за лекување на астма, ревматизам, гихт и чир на желудникот. Сега, кога ќе започне сезоната на слави, расолот ќе им послужи на многумина затоа што го отстранува мамурлакот, компензирајќи ги изгубените електролити.

А помага и при запек бидејќи го подобрува варењето и на тој начин делува како благ лаксатив. Но, тука, секако, треба да зборувате за количината на сок од кисела зелка, односно расолот што ја пиете, бидејќи премногу предизвикува дијареа.

Затоа, не треба да земате повеќе од една мала чаша сок од кисела зелка. Секој кој реагира негативно на хистамин, исто така, треба да го консумира сокот со претпазливост или целосно да избегнува кисела зелка. Сите ферментирани намирници, вклучително и киселата зелка, содржат хистамин, па луѓето кои се нетолерантни на него може да доживеат гадење, главоболки и дијареа.

Извор: Србијаданас.ком

Фото: Shutterstock


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1