ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/22/21 2:22 PM

Лимонот е природен прочистувач на воздухот – имајте го во близина додека спиете го намалува стресот

Според ароматерапијата, лимонот не е само овошје, туку и „магична“ состојка која може да предизвика физиолошки реакции во телото. Богат со вредни хранливи материи како што се витамините Ц, А и Б, бакар, манган, калциум, калиум, магнезиум и моќни антиоксиданси, лимонот е добар за кожата, па дури и за внатрешните органи.

Освен тоа, истражувањата покажаа дека ставањето исечени лимони покрај креветот навечер може да ги подобри проблемите со дишните патишта, квалитетот на воздухот и спиењето.

Благодарение на неговите детоксикациски и антибактериски својства, лимонот е природен прочистувач на воздухот и го подобрува квалитетот на воздухот. Неговиот мирис го смирува нервниот систем и помага во намалување на чувствата на стрес, како и проблеми со затнат нос. Мирисот на цитрусно овошје ќе ви ги отвори дишните патишта и ќе ви помогне полесно да дишете, а со тоа и многу полесно да заспиете.

Покрај тоа, вдишувањето на мирисот на лимон за време на спиењето може да ги намали болките, како што се главоболките и ревматоидниот артритис, а познати се и неговите својства за регулирање на циркулацијата и намалување на крвниот притисок, што е и научно докажано.

Сите овие се добри причини зошто дефинитивно треба да се обидете да ставите лимон до креветот пред спиење. Едноставно исечете го лимонот на четвртинки по должина, ставете го на чинија или во сад и ставете го до креветот и уживајте во благодетите на мирисот на ова моќно овошје.

Преземено од: https://zadovoljna.dnevnik.hr/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7