ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/22/21 1:25 PM

Поради грешка на мутации корона вирусот сам се истреби, покажуваат истражувањата на јапонските генетичари

Пандемијата на коронавирусот во Јапонија доживеа неочекуван пресврт, а нивните научници тврдат дека варијантата на делта се истребила со катастрофална грешка на мутација.

Во средината на август, имаше нагло зголемување на случаите на коронавирусот во Јапонија, со повеќе од 23.000 нови инфекции дневно. Во моментов, тие дневни бројки се намалени на само 170 случаи на нови инфекции, а смртните случаи од таа болест паднаа на едноцифрена во ноември.

Драстичниот пад на нови инфекции и смртни случаи во голема мера се припишува на многу високите вакцини, јавното прифаќање за носење маски и други епидемиолошки фактори. Но, некои научници сè уште веруваат дека овој пад е единствен.

Изури Инуе, генетичар во јапонскиот Национален институт за генетика, верува дека Јапонија имала среќа и сведочеше дека варијантата делта во голема мера ги искоренила другите варијанти на вирусот САРС-КоВ-2 пред да се избрише.

Инуе и неговите колеги веќе некое време ги проучуваат мутациите на вирусот САРС-КоВ-2 и како тие се засегнати од протеинот nsp14, кој е клучен за репликација на вирусот.

РНК вирусите, како и новиот коронавирус, обично имаат многу високи нивоа на мутации, што им помага брзо да се прилагодат на промените во околината. Но, ја отвора и можноста за таканаречената „катастрофална грешка“, односно кога ќе се акумулираат лоши мутации и на крајот ќе предизвикаат изумирање на одредена варијанта. Се чини дека наведениот протеин nsp14 дава преглед на грешката на некој начин и на тој начин му помага на геномот на вирусот да остане под прагот на катастрофалната грешка.

Во случајот со јапонскиот петти бран на коронавирус, Инуе верува дека варијантите на делта nsp14 не успеале во таа задача, имајќи ја предвид генетската студија на примероците собрани помеѓу јуни и октомври оваа година.

Спротивно на очекувањата на неговиот тим, во примероците е забележан недостаток на генетска разновидност, додека многу примероци имале генетски промени во областа наречена A394V, која е поврзана со протеинот nsp14.

„Бевме буквално шокирани кога го откривме ова. Варијантата Делта беше екстремно пренослива во Јапонија и ги замени сите други варијанти. Но, како што се акумулираа мутациите, веруваме дека со текот на времето стана дефектен вирус кој повеќе не можеше да прави реплики“, објасни Инуе.

Преземено од: https://www.b92.net/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1