ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/21/21 8:24 PM

Румен Радев со нов петгодишен мандат

Актуелниот бугарски претседател Румен Радев обезбеди втор петгодишен мандат по убедливата победа во вториот круг од претседателските избори, покажуваат резултатите од излезните анкети на бугарски агенции за анализа на јавно мислење.

Гласањето според нив, се одржа со најниска излезност во историјата на вториот круг – околу 33,7 отсто.

Радев, поддржан од БСП, победникот на парламентарното гласање пред една недела, „Продолжуваме со промената“, „Има таков народ“ и „Исправи се. Б.Г! Доаѓаме!“, доби 63,9 отсто од гласовите.

За Анастас Герџиков, поддржан од ГЕРБ и индиректно од ДПС, гласале за 33,1 отсто, покажуваат податоците на Агенцијата за истражување Алфа.

Според агенцијата, околу 3 отсто од гласачите кои излегле на гласање рекле дека не го одобруваат ниту еден кандидат, забележувајќи во гласачкото ливче „Не поддржувам никого“.

Податоците на агенцијата Галуп се:

Румен Радев – 65,7 отсто – Анастас Герџиков – 31,5 отсто – Не поддржувам никого – 2,8 отсто.

Податоците се пред без распределбата на гласовите од странство.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1