ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/21/21 7:18 PM

Се очекува првата фаза од автопатот Скопје – Блаце да биде готова наредната година

Експропријацијата на првата фаза од автопатската делница Скопје – Блаце е целосно завршена, градбата се одвива со добра динамика и очекувам наредната година да биде готова, истакна министерот за транспорт и врски Благој Бочварски.

„Во 2020 година кога дојдов на функцијата беа останати уште неколку предмети, но веќе се завршени и градбата оди непречено. На одредени позиции има нови состојби кои ги увидуваат надзорните органи и тие предизвикуваат да се направат некои нови работи во делот на потпорни ѕидови и решавање на косини со што потоа автопатот безбедно би бил ставен во функција,“ рече Бочварски во одговор на прашање на денешната прес-конференција во Владата.

Предизвиците, како што кажа, се решаваат тековно и не се од некој голем обем кој не може брзо да биде решен.

„Верувам дека во текот на наредниот период ќе се отстранат и ќе продолжи изградбата на тие позиции. Градбата на првата делница се одвива со добра динамика и очекуваме наредната година да биде завршена заедно со сите предизвици кои се јавуваат во текот на градењето,“ посочи Бочварски.

миа


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1