ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/19/21 7:23 PM

Скандал во Хрватска: Уапсена медицинска сестра која за мито запишувала луѓе дека се вакцинирани

Полицијата во Загреб ја заврши кривичната истрага против десет лица осомничени за фалсификување документи, меѓу кои и 31-годишна медицинска сестра која, како што се сомнева, ги внесувала лицата кои ја поткупиле на списокот на вакцинирани. Врз основа на тоа извадиле потврди за Ковид.

31-годишна медицинска сестра е уапсена. Од полицијата наведуваат дека е вработена во медицинска установа во Загреб, која била задолжена да внесува податоци за вакцинација на лица во системот, но не наведуваат за која институција се работи.

Уапсената медицинска сестра ги искористила своите овластувања во октомври и внесувала неточни податоци во системот дека 28-годишната и 65-годишната се вакцинирани со една доза вакцина на почетокот на август 2021 година, иако знаела и била свесна за фактот дека не биле вакцинирани, информираат од полициската управа во Загреб.

Жената платила за да добие потврда за Ковид, па ја минала границата

28-годишната во ноември испратила пари на 31-годишна вработена во медицинска установа за да добие валидна потврда за ковид.

Парите ги праќала преку 30-годишен маж кој ја поврзал и со лице кое може да направи валидна потврда.

Со помош на 32-годишните осомничени и двајцата 23-годишници податоците и парите му биле предадени на 22-годишниот, кој потоа му ги предал на осомничениот 31-годишен вработен во медицинска установа во Загреб за внесување податоци во информацискиот систем.

Една недела подоцна, 30-годишниот осомничен подигнал потврда за Ковид за 28-годишната жена во аптека на подрачјето на Велика Горица и и ја испратил на е-пошта. После тоа, таа во четири наврати при минување на државната граница го користела потврдата за ковид.

Човекот ги испратил парите преку својот вработен

Исто така, постои сомневање дека 65-годишната му предала лични податоци и пари на 58-годишен вработен во неговата фирма, бидејќи од него дознала дека познава лице кое може да и изработи потврда.

Со помош на осомничените повторно се предадени лични податоци и пари на осомничената, 31-годишна вработена во здравствена установа од Загреб, која како и во претходниот случај користела овластување и внела неточни податоци за вакцинација на 65-годишници.

Неколку дена подоцна, кога потврдата за Ковид била готова, 39-годишниот осомничен ја подигнал потврдата во аптеката во Средњаци, која била предадена на 65-годишната за да може потоа да ја користи при влез во државната финансиска институција.

По завршувањето на кривичната истрага, полициските службеници ги предале 31-годишниот и 22-годишниот на надзорникот на затворот и поднеле кривична пријава до Општинската државна адвокатска комора во Загреб, а ќе поднесат кривична пријава против останатите осомничени по редовен пат.

Извор: Новости.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1