ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/19/21 3:49 PM

Нови 444 случаи на ковид-19, починаа 11 лица, оздравени се 467 пациенти

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 2.938 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на ковид-19: Скопје – 190, Битола – 43, Прилеп – 27, Кавадарци – 19, Кочани – 16, Велес и Струмица – по 15, Охрид и Берово – по 13, Ресен – 11, Куманово и Штип – по 10, Тетово, Кичево, Гевгелија и Делчево – по 6, Крива Паланка и Кратово – по 5, Валандово – 4, Неготино, Свети Николе, Богданци, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 3, Радовиш и Пробиштип – по 2, Гостивар, Струга, Дебар, Виница и Пехчево – по 1.

Регистрирани сe 467 оздравени од: Скопје – 193, Куманово – 34, Битола – 26, Тетово – 24, Штип – 23, Кавадарци – 21, Прилеп – 19, Кочани – 18, Велес – 13, Делчево, Крива Паланка и Неготино – по 11, Гевгелија – 9, Струмица – 8, Свети Николе и Радовиш – по 6, Берово и Пробиштип – по 5, Ресен, Кичево и Кратово – по 4, Демир Хисар и Виница – по 3, Демир Капија – 2, Охрид, Богданци, Крушево и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа имало 11 починати: 3 лица од Скопје (67г, 75г и 79г) и по едно починато од Битола (53г), Велес (59г), Кавадарци (81г), Крушево (84г), Прилеп (66г), Пробиштип (73г), Радовиш (72г) и Штип (78г). Сите починале во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, пријавени се 5 починати лица со датум на смрт од 09.11.2021 до 16.11.2021. Починатите се од Скопје (2), Тетово(1), Струмица(1) и Битола (1), на возраст од 65-80г., од кои едно лице е починато во домашни услови, а 4 лица во болнички услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.442.544 тестирања на ковид-19, дијагностицирани се вкупно 211.382, бројот на оздравени пациенти е 195.624, на починати е 7.406, а на активни случаи изнесува 8.352.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1