ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/19/21 8:45 AM

Феномен: Жена била во кома поради корона, на денот кога сакале да ја исклучат од апарати се разбудила

Жена од САД била на респиратор со недели откако се заразила со коронавирусот и не реагирала на напорите на лекарите да ја разбудат од кома, па нејзиното семејство донело тешка одлука да ја извади од апарат за одржување во живот.

Семејството на Бетина Лерман веќе договорило се за погребот, но на денот кога планирале да ја извадат од апаратот за одржување во живот, им се јавил еден од нејзините лекари од Медицинскиот центар Мејн во Портланд. Бетина се разбуди од кома.

Таа почнала да покажува симптоми на коронавирус пред повеќе од два месеци, а била на респиратор од 21 септември. Станува збор за жена која боледува од дијабетес, а пред неколку години доживеала срцев удар и и бил вграден четворен бајпас,пренесува Индекс.хр.
Таа не била вакцинирана, но планирала да се вакцинира кога ќе се разболи. Нејзината состојба се влошила и матичните лекари рекле дека не се очекува закрепнување на Бети.

„Имавме семејна средба со болницата затоа што мајка ми не се разбуди. Што и да направија, не можеа да ја натераат да се разбуди. Рекоа дека нејзините бели дробови се целосно уништени. Имаше непоправлива штета и дека тоа едноставно не би се случило“, рече синот на Бети.

Поминаа околу три недели откако Бетина се разбуди на 29 октомври, а портпаролката на болницата изјави за CNN дека е во тешка состојба. Болницата не можеше да објави никакви дополнителни информации поради законот за приватност. Синот на Бета рече дека неговата мајка не претрпела откажување на органите и дека никој навистина не разбира како сега и е толку добро.

Фото: Скриншот WMTW


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1