ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/17/21 10:39 PM

Нискиот притисок е опасен – Не игнорирајте ги некои симптоми

Иако повеќето луѓе зборуваат за висок крвен притисок, не треба да го игнорираме и нискиот, бидејќи оваа состојба може да биде и опасна по здравјето.

Ако вашиот горен крвен притисок е под 90, а долниот под 60, лекарите ќе ви кажат дека ова е состојба наречена хипотензија.

Нискиот крвен притисок не треба да се игнорира.

Оваа состојба го оштетува мозокот, бидејќи му недостасува кислород, па може да доведе до мозочен удар.

Нискиот крвен притисок се јавува поради недоволно внесување вода, но и како последица на инфекција.

Овие симптоми на низок крвен притисок не треба да се игнорираат:

(необјаснето) чувство на замор

вртоглавица и вртоглавица

гадење

губење на свеста

заматен или затемнет вид

Доколку оваа состојба трае подолго, може да забележите студена, леплива кожа и забрзано дишење. Таквите луѓе често се дезориентирани.

Извор: Информер.рс

Фото: Мондо.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1