Иран ќе забрани чување домашни миленици и шетање кучиња
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/22/21 8:00 PM

Иран ќе забрани чување домашни миленици и шетање кучиња

Иран наскоро ќе го казни чувањето миленичиња и шетање кучиња, објавија локалните медиуми.

Тврдокорните во парламентот подготвија нов закон со кој шетањето на кучиња ќе се санкционира со високи казни, а ќе се одземат автомобили во кои три месеци ќе се возат домашни миленици.

Покрај тоа, станоиздавачите нема да можат да изнајмуваат куќа или стан на сопствениците на домашни миленици.

„Паника меѓу населението“

Според исламот, чувањето миленичиња во куќата се смета за нечисто, но иранските свештеници отидоа чекор понатаму верувајќи, на пример, дека шетањето кучиња предизвикува паника кај населението.

Полицијата неколку пати се обиде да ја воведе забраната, но таа не се реализираше, па сега првпат се воведува со закон.

Но, познавачите на ситуацијата во Иран очекуваат сопствениците на домашни миленици да го игнорираат законот, исто како и претходните забрани.

Преземено од: https://www.index.hr/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7