ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/17/21 12:41 PM

КСС: Задолжителната вакцинација и плаќање на ПЦР тестови од сопствен џеб, е кршење на човекови права

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) реагира на најновите мерки за вработените во јавниот сектор што ги предлoжи Комисијата за заразни болести и наведува дека со нив се кршат основните човекови права. Барат од Владата да размисли, пред да ги донесе.
„Вакцинирањето треба да е личен избор, а не да се наметнува со мерки, како што тоа сака Комисијата за заразни болести на чело со министерот за здравство Венко Филипче. Предлогот, трошоците за ПЦР тестови да бидат на трошок на вработените, за нас е неприфатлив, со оглед на тоа дека над 80.000 вработени во јавниот сектор се на минимална плата која не е доволна да се преживее во текот на месецот. Недозволиво е на осиромашените работници, да им се наметнуваат дополнителни трошоци, а притоа се прекршуваат и нивните човекови права“, наведува КСС во реакцијата.
Доколку бидат прифатени предложените мерки, КСС најавува дека ќе ги искористи сите синдикални мерки што и се на располагање за да ја спречи нивната примена.
Комисијата за заразни болести денеска одлучи да и предложи на Владата нови мерки, со кои сите вработени во јавниот сектор и во локалната самоуправа при одење на работа ќе треба да приложат потврда за примена најмалку една примена вакцина, негативен ПЦР тест кој ќе важи најмалку 72 часа и ќе биде направен на сопствен трошок, потврда за прележан Ковид, не постар од 45 дена или потврда од лекар специјалист дека не можат да примат вакцина поради ретки имунолошки состојби.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1