ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/15/21 10:44 PM

Како да го намалите шеќерот во крвта? Неколку намирници кои ќе ви помогнат во тоа

Зголемениот шеќер во крвта може да биде вистинска опасност кога не е под контрола. Високиот шеќер се јавува кога телото успешно не го носи шеќерот од крвта во клетките. Ако шеќерот во крвта не се контролира, може да се појави дијабетес.

Постојат неколку едноставни начини за намалување на шеќерот во крвта, а тоа вклучува промена на неколку животни навики.

Како да го намалите шеќерот во крвта со диета?

Пред сè, потребно е да се открие дека шеќерот во крвта е покачен, а потоа да се третира. Ова се сите намирници кои можат да го намалат шеќерот во крвта.

  1. Пченичен леб

Лебот може да биде опасна храна бидејќи повеќето лебови се богати со јаглехидрати, што потоа предизвикува брзо зголемување на нивото на шеќер во крвта. Пченичниот леб е богат со влакна кои го забавуваат варењето и помагаат во стабилизирање на шеќерот во крвта.

  1. Овошје

Повеќето овошја имаат низок гликемиски индекс (мерка за тоа колку висока гликоза во крвта се јаде по оброкот) бидејќи повеќето овошја содржат многу влакна и вода кои го контролираат нивото на фруктоза. Сепак, треба да се избегнуваат ананас и лубеница, кои се исклучително слатки.

  1. Слатки компири

Бататот е сладок компир и, за разлика од обичниот компир, има понизок гликемиски индекс, а исто така е храна богата со хранливи материи.

  1. Овесна каша

Овесната каша има гликемиски индекс помал од 55, а содржи и бета глукан, кој го намалува намалувањето на гликозата и инсулинот после јадење и ја подобрува чувствителноста на инсулин.

  1. Мешунките

Друга храна со низок индекс се мешунките како грав, грашок, наут и леќа. Покрај тоа, овие намирници се богати со влакна, протеини и бројни витамини и минерали.

  1. Јогурт

Јогуртите имаат гликемиски индекс помал од 50. Тоа се однесува на обични јогурти, без дополнителни засладувачи и ароми. Покрај тоа, јогуртот е добар и за варење.

  1. Лук

Лукот има многу придобивки, а исто така е добар за подобрување на чувствителноста на инсулин и намалување на шеќерот во крвта.

  1. Јаткасти плодови

Повеќето јаткасти плодови содржат заситени масни киселини, а содржат и минерали и витамини и имаат низок гликемиски индекс.

Како инаку може да се намали шеќерот во крвта?

Покрај самата диета, секој вид на вежбање може да помогне во намалувањето на шеќерот во крвта. Вежбањето може да го одржи нивото на шеќер во крвта дури и 24 часа по вежбањето. За да се постигне ова, неопходно е да се направи фер тренинг.

Исто така, важно е секогаш да пиете многу течности за да избегнете дехидрација. Како што стресот влијае на сите делови и функции на телото, така може да влијае и на зголемување на шеќерот во крвта. Неопходно е да се открие изворот на стресот и да се избегне. Важно е да јадете помали оброци, но почесто, бидејќи оброците не треба да се прескокнуваат.

Извор: Ба.н1инфо.ком


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1