ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/14/21 6:16 PM

Пет лица починаа, 285 нови случаи на заразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа регистрирани се 285 нови случаи на Ковид-19 од направени 2.667 тестирања.

Речиси половина од новите случаи се во Скопје – 110, по што следат Битола – 30, Прилеп – 24, Кочани – 20, Велес – 17, Куманово – 16, Тетово – 10, Кавадарци – 9, Гевгелија – 8, Неготино – 7, Ресен – 5, Штип, Охрид, Кичево и Свети Николе – по 4, Демир Хисар и Пехчево – по 3, Богданци – 2, Струмица, Делчево, Виница, Пробиштип и Кратово – по 1.

– Регистрирани сe 328 оздравени пациенти од: Скопје – 119, Кавадараци – 26, Штип – 25, Битола – 24, Куманово – 22, Кочани – 21, Велес – 18, Неготино – 12, Прилеп и Берово – по 8, Делчево – 7, Гевгелија, Свети Николе, Виница и Пробиштип – по 5, Демир Хисар и Радовиш – по 4, Кичево – 3, Ресен и Охрид – по 2, Богданци, Кратово и Дојран – по 1, соопштија од МЗ.

Од починатите, по двајца се од Скопје (72г и 91г) и од Велес (72г и 87г), а едно починато лице е од Берово (79г). Сите се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин пријавени се три починати лица со датум на смрт од 22.10.2021 до 26.10.2021. Регистрирани се починати лица од Скопје (2) и Кочани (1), на возраст од 72-85г, од кои едно лице е починато во домашни услови, а 2 лица се починати во болнички услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.428.941 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 209.277, бројот на оздравени пациенти е 193.400, на починати 7.328, а бројот на активни случаи изнесува 8.549.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

 

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 91416, активни 3852

Куманово 12637, активни 360

Тетово 11221, активни 221

Прилеп 9875, активни 451

Битола 8086, активни 656

Гостивар 8042, активни 48

Велес 7085, активни 365

Кавадарци 6653, активни 360

Штип 6419, активни 252

Охрид 6280, активни 230

Струмица 5975, активни 114

Кичево 4186, активни 106

Струга 3868, активни 53

Кочани 3816, активни 243

Гевгелија 2683, активни 149

Неготино 2491, активни 84

Свети Николе 2068, активни 77

Крива Паланка 1790, активни 171

Радовиш 1671, активни 79

Ресен 1655, активни 92

Дебар 1453, активни 3

Берово 1314, активни 55

Делчево 1271, активни 109

Виница 1124, активни 44

Пробиштип 1091, активни 63

Валандово 877, активни 22

Кратово 716, активни 71

Богданци 611, активни 29

Крушево 571, активни 24

Демир Хисар 556, активни 77

Македонски Брод 483, активни 6

Демир Капија 417, активни 8

Македонска Каменица 386, активни 55

Пехчево 334, активни 11

Дојран 156, активни 9.

 

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1