ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/11/21 8:53 PM

Силна главоболка – Причини, видови и како најдобро се лечи

Главоболка е секоја болка што се чувствува во главата или вратот. Тешките главоболки се чест проблем за многу луѓе. Постојат неколку видови на главоболки и важно е да знаете како да се однесувате и што да направите за симптомите да исчезнат што е можно поскоро.

Тешките главоболки може да се појават ненадејно и да предизвикаат силна болка, а може да траат со денови. Во некои случаи, честите главоболки може да бидат знак за одредена болест или состојба и неопходно е да се посети лекар и да се направат дополнителни тестови.

Кои се сите видови силни главоболки?

Во зависност од интензитетот, симптомите и времетраењето на болката, постојат неколку видови на главоболки, а овие три се најчести и најболни:

  1. Мигрена

Можеби најпознатата и најлошата е мигрената, или силната главоболка која може да предизвика повраќање, а понекогаш дури и несвестица. На луѓето со мигрена им пречи светлината, но и други дразби, како што се гласни звуци или мириси. Специфичен лек за мигрената не постои, па затоа се препорачува да легнете и да се одморите во затемнета просторија и да пиете лекови против болки навреме, на самиот почеток на мигрената, бидејќи во спротивно може да не влијае на болката.

  1. Кластер главоболка

Кластерните главоболки се најчести кај постарите мажи. Оваа главоболка се јавува во фази во текот на денот и се чувствува само на едната страна од главата, а е придружена со напади. Обично трае околу еден месец и после тоа повеќе не се појавува. Може да се лекува со вдишување кислород.

  1. Тензиона главоболка

Тензионата главоболка е најчест тип на главоболка и може да биде блага или тешка. Болка се чувствува на двете страни на главата, а вратот и рамената може да бидат болни. Може да предизвика и несоница, нервоза или депресија. Кај овој тип на главоболка помагаат лековите против болки, но и откривањето на она што ја поттикнува главоболката и избегнувањето на овие причини. Тука може да помогне и масажата.

Како да се ослободите од силните главоболки?

За да се ослободите од болката што ја создаваат главоболката, може да помогне да се бараат причините за главоболката, а потоа да се избегнат. За ова, неопходно е да се следи кога се појавува главоболката и да се запишат можните причини. На пример, ако главоболката е предизвикана од дехидрација или стрес, овие состојби може да се избегнат, па затоа и главоболката нема да се појави.

Кога ќе се појави главоболка, можете да си помогнете на следниве начини:

⦁ Пијте многу вода

⦁ Одморете се во тивка и затемнета просторија

⦁ Ставете ладна облога на главата

⦁ Земете лекови против болки што е можно поскоро

Кога е време за посета на лекар?

Кога постојано се појавуваат главоболки и влијаат на секојдневните активности, предизвикуваат нервоза и вознемиреност, неопходно е да се посети лекар. Исто така, доколку главоболката трае со денови, треба да побарате совет од вашиот лекар. Опасни се и главоболките кои со себе носат други симптоми како вкочанетост на вратот, треска или некои невролошки промени.

За да ја открие вистинската причина за главоболките, но и колку се тие опасни, лекарот може да го испрати пациентот на дополнителни тестови како КТ на главата, магнетна резонанца или ЕЕГ (метод за мерење на електричната мозочна активност).

Заклучок

Силните главоболки можат да создадат проблеми во секојдневниот живот, а постојат неколку видови на силни главоболки. За нив е важно да ја откријат причината и да се обидат да избегнуваат ситуации и работи кои предизвикуваат болка. Кога главоболката станува неподнослива, придружена со други симптоми или невообичаена, неопходно е да се посети лекар.

Извор: Хр.н1инфо.ком


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1