ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/11/21 3:42 PM

Девојче (11) кое дедото го силувал повеќе пати, останало трудно, а родителите поради црквата, не му давале да абортира

Единаесетгодишното девојче кое забременило откако нејзиниот дедо (61) неколку пати ја силувал во Боливија, абортирала во 21-та недела откако нејзиното семејство кое се противело на прекинот, конечно попуштило. Силувањето на девојчето се случило во Јапакани, град кој се наоѓа во провинцијата Ичило, во источниот дел на боливиската држава Санта Круз.
Девојчето сега се опоравува во болница, откако во понеделникот на 8 ноември беше опериранo, што нејзината мајка првично го одбивала поради притисок од католичка организација.
Тоа било спротивно на желбата на лекарите, на девојчето и на правосудните органи, кои советувале да се прекине бременоста.
Џејсон Ауса, боливискиот министер за здравство и спорт, рече: „Девојчето е во стабилна состојба и ги презедовме сите мерки на претпазливост кои законот ги налага за да го заштитиме нејзиното право на здравје и живот“.
Девојчето и нејзината неименувана 15-годишна сестра живееле под старателство на осомничениот од февруари минатата година, бидејќи нивните родители работеле во главниот град Ла Паз. Таа утврдила дека е бремена во 21 недела откако лекарите го направиле првиот ултразвук.
Шефот на Женската безбедна куќа, Ана Паола Гарсија, за весникот ЕФЕ изјавила дека девојчето му кажало на еден од нејзините роднини дека „чувствува чудни движења во стомакот“. Братучетката и кажала на мајка си, тетката на 11-годишното девојче, која потоа пријавила во полиција.
„Не сака да биде мајка. Тоа што е направено со ова девојче е злосторство“, изјави Гарсија во октомври.
„Не можеме да натераме 11-годишно девојче да биде бремено во деветтиот месец, тоа е мачење“, додала таа.Таа го повикала туторијалот на YouTube за помош за оваа страшна приказна.
Гарсија рече дека во Боливија во 2020 година имало 39.999 бремености на деца под 18-годишна возраст, со просечно 109 девојчиња дневно.
„Оваа ситуација е алармантна, сексуалното насилство сè уште ја мачи Боливија, а девојчињата се уште се главни жртви“, додаде таа.
Абортусот е легален во Боливија од 1970 година во случаи на силување или сексуален напад. Сепак, ова можеше да се направи без судски налог до 2014 година.

Извор: blic.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7