ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/9/21 1:36 PM

Кичевчанецот кој го искина гласачкото ливче доби кривична пријава

ОВР Кичево поднесе кривична пријава против Б.К.(64) од Кичево кој на вториот круг од локалните избори го скина своето гласачко ливче. Кривичната пријава е поднесена поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело „уништување на изборен материјал“.

– Тој на 31.10.2021 година околу 07.45 часот, на избирачко место лоцирано на улицата „4 Јули“ во Кичево, откако претходно го остварил своето гласачко право за избор на градоначалник на општина Кичево, на член на избирачкиот одбор му рекол дека направил грешка и побарал ново гласачко ливче. По добиениот одговор дека тоа е невозможно, пријавениот го искинал гласачкото ливче и го напуштил гласачкото место, наведуваат од МВР.

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1