ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/8/21 8:57 PM

Мојот вистински херој – Синот на Маринко Роквиќ два месеци пред неговата смрт објави трогателна порака

Маринко Роквиќ почина на 6 ноември на 68-годишна возраст по борбата со ракот на панкреасот, а веста за неговата смрт ја потресе јавноста ширум регионот.

Членовите на семејството Роквиќ никогаш не криеле колку се поврзани и колку љубов и почит имаат еден кон друг. Како што Маринко често споделуваше семејни фотографии со кои откриваше дека најмногу ужива во друштвото на синовите, сопругата и внуците, така и неговите синови Никола и Марко не ја пропуштија можноста да споделат со јавноста некои од најубавите семејни моменти преку социјалните мрежи.

Никола неодамна се присети на спомените од детството и сподели фотографија на која позира во прегратките на татко му Маринко, под која напиша зборови кои ќе ве расплачат.

„Мојот „Херој од Роквиќ“. Така пишува на мојот телефон. Имав многу детски херои во мојот живот… Супермен, Бетмен, Нинџа желки, Ренџерс, Џиадџојс… За мене, само еден вистински, мојот татко. Херој кој ми покажа се и ме научи многу… Фотографија на теренот на 45 блок“, напиша Никола покрај фотографијата од детството која ја сподели два месеци пред смртта на татко му.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nikola Rokvic (@nikolarokvic)

Маринко Роквиќ ќе биде погребан во четврток на 11 ноември во 14 часот и 30 минути на гробиштата Нови Бежанија. Пејачот ќе биде погребан покрај неговиот татко кој загинал за време на војната во Босна и Херцеговина.

„Поради големата почит од народот кон Маринко, погребот нема да биде само во кругот на семејството, туку заедно ќе го придружуваме со барање да се почитуваат сите епидемиолошки мерки“, соопштија претходно семејството Роквиќ.

Извор: Мондо.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1