ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/7/21 7:29 PM

Ќе има ли облека во 21 век – машки фустан ?!

Неколку мажи од светот на глумата и шоу-бизнисот се појавија во фустани на различни церемонии. Секако, ваквиот избор на гардероба предизвика и позитивни и негативни коментари, а модната историчарка Лидија Едвардс од австралискиот универзитет „Идит Кован“ размислува дали постои можност машкиот фустан да стане вообичаено парче облека.

Впечатливо појавување на црвениот тепих за време на Оскарите во 2019 година беше актерот и пејач Били Портер, кој се појави во смокинг фустан до земја, дизајниран од Кристијан Сиријан. Ликот на Хари Стајлс, поранешен поп пејач на групата „One Direction“, се појави на насловната страница на декемвриското издание на модниот магазин Vogue во 2020 година, во фустан.

На овогодинешната Мет Гал, возачот на тркачки автомобили Луис Хамилтон носеше бел вел од тантела под црн костум, а Трој Сиван облечен во едноставен долг црн фустан. Неодамна, раперот Лил Нас Икс на доделувањето на видео наградите на Ем-ти-ви облече костум со соодветен шлем во боја на лаванда, но и фустан во стилот на Пепелашка на претходната церемонија.

Дали овој тренд, освен екстраваганција, значи и враќање на древните норми на облекување кога фустанот беше прифатен како андрогина облека. Сепак, античките „фустани“ го немаа ексклузивниот атрибут на „женственост“ како што е случајот денес. Исто така, дали здолништето и фустанот ќе станат нормален дел од машката облека од 21 век, прашува модната историчарка Лидија Едвардс во нејзината статија објавена на порталот Conversation.

Модерната конструкција на мажественост е релативно понова. До почетокот на 20 век, и момчињата и девојчињата носеа фустани додека момчињата околу седумгодишна возраст не носеа шорцеви. Розовата боја беше за мажи и беше речиси невозможно да се разликуваат момчињата од девојчињата.

Андрогени фустани

До околу 15 век, повеќето облеки за мажи и жени биле прилично андрогени, особено надвор од Европа, каде што во многу култури овој тренд е зачуван до ден-денес.

Јапонското кимоно е пред сè машка облека, а само суптилните разлики ги одредуваат разликите меѓу половите. Во делови од Северна Африка, елабиџу – долг широк фустан совршен за топла клима, секојдневно го носат мажи и жени.

Во древниот Египет, вклучувајќи ги и фараоните, мажите носеле шендит, завиткано здолниште, нешто што личело на килт. Овие алишта беа толку практични и универзални што беа популарни повеќе од две илјади години.

Во античка Грција и Рим, сите носеле туники, едноставни фустани кои биле пократки и пошироки за мажите, но биле шиени на ист начин за двата пола.

Елитата носеше подолг хитон и тога, што можеше да го означи полот со различни детали. Во овие општества, колку едно лице се држеше повисоко на општественото скалило, толку подолго му беше фустанот.

Нешто како панталони, кои тогаш не се нарекуваа така, најчесто носеа само војници и робови. За старите Грци и Римјани, покривањето на нозете било карактеристика на варварството, а не на моќните цивилизирани луѓе.

Од 800 година од нашата ера, облеката што ги покрива нозете полека почна да се појавува во христијанскиот свет, а особено беа промовирани од страна на императорот Карло Велики во неговата желба да создаде нов европски концепт на „мажественост“ со комбинирање на физичкиот изглед и храброста. Таквата облека подоцна стана симбол на (машката) контрола и авторитет.

Сепак, ова беше долг и постепен процес. Во средновековна Европа, мажите и жените носеле долга, слоевита облека и туники до почетокот на 15 век. Дури и оклопот, кој беше „најслабиот“ дел од машката облека, сепак можеше да содржи метален „агол“ превиткан слично на денешните туники.

Од 15 век, мажите почнале да носат пократки туники, под кои носеле хеланки или долги чорапи. Освен кратките модни трендови, како што се исмејуваните „пумпи со палто“, должината на машките панталони продолжи да се скратува.

Со доаѓањето на чорапите и копчињата, до 1820-тите, релативно тесните панталони што ги носат мажите требаше да бидат невербален потсетник за нивната политичка и економска моќ. Ова беше сосема спротивно од третманот на женските нозе, кој мораше да биде апсолутно покриен.

Репресија на изразување

Жените долго време се бореа за правото да носат панталони, преземајќи дискретни чекори во таа насока со усвојување на еден вид бермуди како долна облека во 19 век. Иако на почетокот на 20 век постепено беше прифатено жените да носат панталони (иако во деловни околности само од доцните шеесетти), истата слобода на избор не им беше дадена на мажите.

За жените, носењето панталони претставуваше поголема физичка слобода, што им го олеснуваше извршувањето на работата, а со тоа и финансиската слобода. Секако, мажите немаа потреба да освојуваат ништо, особено не фустаните, бидејќи тие секако не олеснуваат ниту еден аспект од животот, иако дозволуваат индивидуата да се изразува на различни начини.

Може да се каже дека од 18 век (барем на Запад), мажите имаат секундарна улога во однос на гламурот и модните трендови во облеката. Спротивно на популарното верување, жените беа тие што го наметнаа она што денес го гледаме како рестриктивни кодекси на облекување, како што се кринолините и корсетите. Бидејќи за повеќето жени, модата беше единствената област од животот над која имаа одредена контрола.

Во текот на 19 век, ера опишана од психологот Карл Флугел како „големо машко откажување“ од модата, мажите имаа многу мал избор на облека во споредба со жените. Монополот на (машкиот) костум можеби е резултат на оваа едностраност. Значи, сега се поставува прашањето дали промовирањето на машки фустани е обид да се поправи тој дисбаланс.
Фустани кои одговараат на мажите

За фустаните повторно да станат вистински дел од машката облека, прво треба да се утврди како таа ќе се разликува, од женскиот фустан? Во кои пригоди ќе се носи и како ќе се носи?

Ова се фустани кои ќе им овозможат на мажите, кои сакаат, сепак да се чувствуваат мажествено – бидејќи панталоните можат да направат и жените да се чувствуваат женствено. Женските панталони, не сметајќи ги работните и воените униформи, се прилагодени на женското тело, а досега ниту еден фустан не е прилагоден на машката градба, освен можеби црниот кадифеен фустан на Били Портер, кој беше хибрид од смокинг и балска тоалета.

Секако, треба да се има предвид дека примерите на мажи кои носат фустани секогаш се поврзуваат со трансвестизам или промена на полот. Сепак, повеќето мажи не го доживуваат фустанот како одржлива опција во која мажот што го носи не би ја изразил својата сексуална ориентација или родов идентитет.

2020 година беше сеизмичка промена во животот, но и во модата. Но, со оглед на мајчината и вкоренета природа на кодексот на облекување, малку е веројатно дека наскоро ќе видиме дека машките фустани ќе станат дел од вообичаената машка облека.

Преземено од: https://www.rts.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1